Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Páratartalom a lakásban

2024-01-17 00:00:00

A téli időszakban is kiemelten fontos a levegő minősége és a páratartalom otthonunkban
Páratartalom a lakásban

A nem megfelelő páratartalom egészségünkre és közérzetünkre is hatással van – Az alacsony relatív páratartalom általában fokozza a nedvesség elpárolgását a légutakat borító nyálkahártyáról, vagyis kiszáradást okoz. Ennek következtében csökken a felső légutak nyálkahártyájának a védekezőképessége, amely a felső légúti hurutok, gyulladások gyakoriságának fokozódásához vezethet. Nemcsak szervezetünkre, de otthonunkra is hatással van a páratartalom százalékos aránya. Mindezt remekül szabályozhatjuk okosotthonunk segítségével!

Miért fontos az ideális páratartalom?

Az ideális páratartalom egy kiemelten fontos tényező egészségünk és nem utolsó sorban otthonunk állagának megőrzése érdekében. Természetesen otthonunk állapota is hatással van egészségi állapotunkra, ezért a kölcsönös összefüggés még inkább kiemeltté teszi a páratartalom kérdését. Télen pedig különösen figyelni kell rá, mert ilyenkor a kinti hideg és a benti meleg közötti hőmérséklet különbség következtében akár 20% alá is csökkenhet a lakás páratartalma. Ez leginkább távfűtés használata mellett figyelhető meg. Az alacsony páratartalom könnyen vezethet a bőr, a szem vagy a nyálkahártya kiszáradásához, ezért gyakoribbak lehetnek a légúti fertőzések, száraz köhögés, de akár orrvérzés is azoknál, akik nem megfelelő páratartalmú otthonban élnek.

Alacsony és magas páratartalom veszélyei

Az alacsony páratartalom könnyen vezethet a bőr, a szem vagy a nyálkahártya kiszáradásához, ezért gyakoribb lehet a szemszárazság (amely vezethet kötőhártya betegségekhez), vagy gyakrabban fordulnak elő légúti fertőzések, száraz köhögés, de akár orrvérzés is azoknál, akik nem megfelelő páratartalmú otthonban élnek. 

Viszont kerülni kell a túl magas 60-70% feletti páratartalmat is, mivel az kedvez a poratkák szaporodásának, illetve a penészgombák megtelepedésének. És ha megjelennek a penészgombák, akkor kezdődhet is az ördögi kör, azaz a fűtés, szigetelés, esetleges hőhíd problémájának végtelen feltárása….és a megoldások keresése.

Hogyan tartsuk ideális értéken a páratartalmat?

Az ideális hőérzet kialakításához a hőmérséklet és a páratartalom együttes szabályozására van szükség. Ha lakásunk megfelelő hőmérséklete 20-22°C körül alakul – a hálószobában inkább 18-19°C -, akkor a páratartalom 40-60% közötti legyen. Szakértők szerint a legjobb az 50%, mert ebben érezzük magunkat a legjobban. A hőérzet, a páratartalom kihatással lehet az alvásra, ezáltal hétköznapjainkra. A kisgyermeknél – főleg a csecsemőknél – ezek az értékek magasabbak, plusz 1-2°C, illetve 60-70% páratartalom. Ezért, ha „száraz” a lakásunk kisgyermek mellé érdemes beszereznünk egy párologtatót, ezzel is megelőzhetjük az erre a korra amúgy is jellemző gyakorta megjelenő légúti betegségeket.

Tehát, ahhoz, hogy ideális, azaz megfelelő értéken tartsuk a páratartalmat párásításra vagy pára mentesítésre van szükség. Egyszerű megoldás lehet a párásításra növények telepítése a szobába, vagy a radiátorra helyezett nedves törölköző, illetve a teregetés. Azonban sokszor ez vagy nem kivitelezhető, vagy nem elég. Ilyenkor lehet hasznunkra a már előbb említett párásító használata. Az sem mindegy, hogy milyen párásítót használunk. A legalkalmasabbak a hidegpárásítók, melyek apró cseppekké porlasztják a vizet és így juttatják a levegőbe. Fontos, hogy olyan hidegpárásítót válasszunk, amely tisztítja is a vizet, például ionizációval.  Lényeges, hogy mindig a szoba méretének megfelelő hatékonyságú eszközt válasszunk. Lehetőleg ne ezen spóroljunk, ugyanis a drágább típusok képesek figyelni a szoba páratartalmát és ahhoz igazítani a működésüket.

Mi a helyzet akkor, amikor túl magas a szobában a páratartalom? A legegyszerűbb megoldás, ha növeljük a szellőztetés gyakoriságát, de nyilván rosszul szigetelt épület, lakás esetében ez nem biztos, hogy elég. Nyáron a klíma is segíthet, hiszen működése közben csökkenti a levegő nedvesség tartalmát. Ezen felül érdemes lehet légtisztító és páramentesítő készülék beszerzése. Ezeknél a készülékeknél ügyelnünk kell a szűrő tisztán tartására, rendszeres cseréjére.

Segítenek az érzékelők és az okosmegoldások!

Számos érzékelő, okosmegoldás segíthet abban, hogy otthonunk páratartalmát, hőmérsékletét optimalizáljuk. Az érzékelők esetében fontos megemlíteni az intelligens meteorológiai állomást is, amely képes akár 7 napos időjárás-előrejelzésről, a szélerősségről is adatokat és tájékoztatást küldeni. Valamint folyamatosan monitorozza, a beltéri és a külső hőmérsékletet, sőt a levegő minőségét, a CO2-koncentrációt is. Mint minden más okos eszköz és rendszer esetében az adatokat ebben az esetben is kényelmesen, az okostelefon képernyőjén nézhetjük meg.