2024-05-24 09:20:00
2024-05-24 09:20:00
Okosotthonunk fontos tartozéka a klímaberendezés, hiszen szintén távolról irányítható, kényelmes, például nyári melegben a hazaindulás előtt is szabályozhatjuk és máris, kellemes, hűvösebb levegő vár otthonunkban minket. Ha viszont azt szeretnénk, hogy nyáron hatékonyan és problémamentesen működjön légkondink, akkor még időben (lehetőleg még tavasszal), ellenőrizzük, vagy szakemberrel tisztíttassuk ki. Ennek elvégzése nélkül a berendezés veszíthet hatékonyságából, valamint arról se feledkezzünk meg, hogy egészségügyi okokból is elengedhetetlen a tiszta, jól működő klíma. Ugyanis a klímaberendezés használata során a levegőben található szennyeződések (például: por, pollen, baktériumok, vírusok) is bekerülhetnek a klímaberendezés rendszerébe. Ezek a lerakódások drasztikusan csökkenthetik a klíma hatékonyságát, rontják a levegő minőségét, ebből következően pedig növelhetik az allergiás reakciók, valamint a légúti betegségek kockázatát.
Ha egy tárgyat, berendezést, műszaki dolgot még sokáig szeretnénk megtartani és használni, időnként gondoskodnunk kell róla: ez ugyanúgy vonatkozik ruháinkra, vagy háztartási gépeinkre is. Légkondicionálónk esetében ez az odafigyelés azonban különösen fontos! Mivel a klíma karbantartása segít megelőzni egy sor olyan problémát, amelyek negatív hatással lehetnek a készülékünk élettartamára, energiafogyasztására, és otthonunkra, valamint egészségünkre is.
Ami a legfontosabb, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy klímaberendezésünk tisztítást igényel. Például, ha úgy látjuk, vagy érzékeljük, hogy csökken a légkondi teljesítménye, vagy érezhetően romlik az otthoni levegő minősége, kellemetlen szagok terjednek otthonunkban, vagy szemmel látható szennyeződéseket, lerakódásokat találunk a klíma belső szerkezetében, akkor javasolt a tisztítást gyakrabban elvégezni.
Légkondicionálók esetében kiemelt aranyszabály, hogy minél tisztább a készülék, annál jobb a hőleadás. A tisztaságot természetesen elsősorban a belső alkatrészekre értjük, különösen a lamellákra, amelyek a hőcserélő berendezésben találhatók. Mivel sűrű az elhelyezkedésük, felületükön rendkívül könnyen megtapadhat a por, vagy különféle szennyeződések. Extrém esetben a letapadt kosz, karbantartás hiányában akár el is tömítheti ezeket a réseket. Így a hőcsere igen „nehézkesen” valósul meg, tehát energia-felhasználásunk biztosan nem lesz optimális. Jó ha tudjuk, hogy ekkor a magas villanyszámla szinte biztosan megérkezik. Tapasztalatok és mérések azt mutatják, hogy az addigi átlagos fogyasztásnak akár 130-140%-osát is kifizethetjük, ha nem figyelünk oda.
Fontos és sarkalatos pont még az úgynevezett hűtőközeg ellenőrzése. Amennyiben szivárog, úgy jelentősen csökken a készülék teljesítménye, miközben energiafogyasztásunk megugrik. Ennek ráadásul környezetvédelmi vonzata is van! A környezetre káros hűtőfolyadék szivárgásának megelőzése törvényi szabályozás alá esik. Ez bizonyos esetekben súlyos bírsághoz is vezethet.
A hosszú élettartam érdekében évente legalább egyszer, fűtésre optimalizált, használt rendszerek esetében minimum kétszer szükséges a klíma karbantartásának elvégzése. Persze ez attól is függ, hogy hova, milyen helyiségben található. Ha kültéri egységünk kifejezetten poros helyen, például egy nagyon forgalmas út mellett található, sőt ha a közelében található fák, bokrok gyakran hullajtják virágaikat, vagy bocsátanak ki polleneket, érdemes megfontolni a még gyakoribb tisztítást is. Nemcsak a növények veszélyesek a klímára, hiszen a rovarok, vagy különféle kártevő állatok is bejuthatnak mind a beltéri, mind a kültéri egységbe. Ezzel bizony okozhatnak komoly technikai problémákat. Ráadásul behordják a piszkot, ürülékük is sajnos bekerülhet a klíma által kibocsátott levegőbe. Tehát ne feledjük, hogy a nem túl gyakori használat mellett is fontos a rendszeres karbantartás!
Minden műszaki és technikai érvelés mellett azért a legfontosabb egészségünk védelme. A légkondi karbantartása nélkül ugyanis a készülékekben apró, szabad szemmel nem látható baktériumok, vagy penészgombák telepedhetnek meg. Ezek akár hosszú távú egészségkárosodást is okozhatnak – mindezt észrevétlenül. Az ipari klímák ebből a szempontból még veszélyesebbek, hiszen mi nem gondoskodhatunk egy bevásárlóközpont, vagy repülőgép klímájáról.
Otthoni környezetben egyértelműen inkább a por és a penész felhalmozódásának kockázata szól a gyakori karbantartás mellett. Ez akkor még inkább indokolt, ha családunkban valaki allergiás, vagy rendszeresen vannak légúti problémái, esetleg gyenge az immunrendszere. Bár a technológia fejlődésével az elérhető otthoni klímák egyre szofisztikáltabb légszűrő berendezésekkel rendelkeznek, csakis akkor tudnak hatékonyan működni, ha nem feledkezünk meg rendszeres és alapos tisztításukról.
Ha a levegő tisztaságával kapcsolatban biztosra akarunk menni, akkor szerezzünk be egy levegőminőség állomást, amely folyamatosan információt ad otthonunk levegőjének összetételével kapcsolatban!