2024-01-10 00:00:00
2024-01-10 00:00:00
Ha kisüt a nap, felderül a kedvünk, úgy érezzük, megtelünk életenergiával. Viszont ősszel és télen sötétben kell felkelnünk, gyakran kimászni sincs kedvünk az ágyból. A napfény hatással van vitamintermelésünkre és hormonháztartásunkra is. Ha szervezetünk nem is jut elég napfényhez a szürke, téli időszakban, azért a mesterséges fények és világítás sokat segíthet, főleg, ha okoseszközökkel is párosítjuk!
A téli időszakban nemcsak a napok lesznek egyre rövidebbek, de a fény ereje is egyre gyengül. A nyári fény erőssége az 100 000 luxot is meghaladja, viszont ehhez képest egy „fényszegény” decemberi nap 3500 luxnál nem tud többet nyújtani. Épületeinkben, lakásainkban a világítás ritkán haladja meg az 1000 luxot, ha pedig a számítógéphez ülünk, legfeljebb 100 lux éri a szemünket. Eközben legalább 600 luxra lenne szükségünk ahhoz, hogy munkakedvünk, teherbírásunk megmaradjon. Ez alapján nem nehéz megállapítani, hogy a tél során – hacsak nem töltünk nagyon sok időt a szabadban, ahol még a nap is rendesen süt – igen kevés fényhez jut szervezetünk.
A sötétebb évszakokban hangulatunk is sötétebbre fordul, bár változó mértékben. Némelyikünk egyszerűen csak barátságtalannak érzik az őszi-téli időt, de sajnos vannak, akiknek komoly depresszió kezdetét jelenti: fáradtak és levertek lesznek. A világosság hatása hangulatunkra nemcsak az évszakok változásával figyelhető meg: a szélességi fokokkal együtt is változik. Tény, hogy például Floridában jóval kevesebb a depressziósok aránya a lakosság körében, mint Alaszkában. Még külön nevet is kapott a fényhiány okozta depresszió: SAD = Seasonal Affective Disorder. Tünetei a fáradtságon túl levertség, hangulatingadozás.
A fényhiány okozta negatív tünetek megszüntethetők, de mit tehetünk, ha a szikrázó napsütés még várat magára?
Természetes és terápiás tippek
Amennyiben megoldható és időnkbe is belefér, napközben tegyünk kis sétát a szabadban, főként a délelőtti órákban, amikor még gyakrabban kibújik a nap. Ha a munkarendünk nem engedi, akkor legalább a hétvégére tervezzünk egy-egy rövidebb kirándulást, sportolást, kikapcsolódást a szabadban. A mozgás és fény hatására endorfin hormon szabadul fel és kibillenthet minket kicsit a szürke hétköznapokból. A különböző wellness fürdőkben is segíthetünk a fényhiány tünetein: a színterápiás infra vagy bio szauna remek megoldás lehet. Ma már léteznek teljes fényspektrumú fényforrások vagy különböző fényterápiás készülékek is, amelyek napfényt szimulálnak. De léteznek polarizált fénnyel és színterápiás lencsével felszerelt orvostechnikai eszközök, amelyek gyógyítanak.
Vannak persze napfényt imitáló lámpák is. A napfény színspektruma alapvetően különbözik a hagyományos villanykörték, a neoncsövek vagy a halogénizzók színspektrumától, mivel ezek a nap teljes színspektrumának csak töredékét adják vissza. Az úgynevezett naplámpák vagy napfénylámpák (német nyelvterületen Tageslichtlampen néven futnak) sokkal jobban visszaadják a nap színspektrumát, a látható és szemmel nem látható sugarakat.
Otthoni fények, otthoni világítás
Télen a szürkeségben, sötétségben persze az is lényeges, hogy otthonunk mesterséges világítását hogyan alakítjuk ki. Otthonunk melege, az otthoni hangulat ugyanis hatással van szellemi, fizikai egészségünkre egyszóval jóllétünkre. Nem kérdés, hogy szívesebben lépünk be egy olyan beltéri környezetbe, ahol kellemes fények várnak. Otthonunk melegségének, meghitt hangulatának kulcsa a lágy és a meleg fények használata. Az égetett sárga, vagy a narancssárga fények például intimitást sugallnak és ideálisak a nappali és hálószoba megvilágítására. Az asztali lámpák, fali lámpák, vagy a különféle lámpások sokféleképpen használhatók a meghitt hangulat eléréséhez. Ebből következően az is fontos, hogy a fényforrásokat hova helyezzük el, lakásunk, házunk mely részeiben találjuk meg a megfelelő helyet számukra. Érdemes a színekkel is kísérletezni: kellemes és meghitt légkört hoz létre a borostyán, vagy a lágyabb piros, míg a hidegebb kék és zöld inkább frissítő, vagy nyugtató hatásúak. Természetesen az árnyalatoktól, intenzitástól is sok minden függ, ezért érdemes jól átgondolni és alaposan megtervezni a fények elrendezését otthonunkban. Az okosvilágítás is segítségünkre lehet a fények, a fényerő szabályozásában, ráadásul energiatakarékos és költséghatékony megoldást nyújt a mindennapokban!