2024-08-16 09:45:00
2024-08-16 09:45:00
Nyáron a hirtelen jött viharok ellen nehéz védekeznünk. Nem beszélve arról, hogy ha egész nap dolgozunk, akkor esélytelen egy gyors vihar esetén hazarohannunk becsukni az ablakokat, vagy lehúzni a redőnyöket. Ráadásul a klímaváltozás miatt egyre szélsőségesebb időjárási jelenségeknek lehetünk tanúi, azaz sokszor az előrejelzésekben sem bízhatunk. Ugyanakkor fontos számunkra, hogy otthonunkat biztonságban tudjuk, a vihar vagy eső okozta károk helyreállítása nemcsak pénzbe kerül, de időnket, energiánkat is igénybe veszi. Vihar esetén sosem jó, ha nyitva marad egy ablak, vagy az árnyékolókat elfelejtjük betekerni. De sajnos a reggeli rohanásban sokszor megfeledkezünk arról, hogy mindent ellenőrizzünk! Azért némiképp megnyugtató, hogy ebben is segít okosotthonunk és okoseszközeink.
A hirtelen kialakuló heves, nyári zivatarok és viharok sokak otthonában okozhatnak jelentős károkat a melegebb hónapokban. Az erős szél könnyen „megtépázhatja” az ablakon kívülre szerelt, félig leengedett redőnyöket. Sajnos gyakran előfordul az is, hogy nyitva felejtjük az ablakokat és ez esőzés idején kisebb-nagyobb beázáshoz vezethet.
Itt is segítenek az okosmegoldások! Ugyanis okosotthonunk képes érzékelni a közelgő viharokat és azonnal biztonságos állásba helyezi a redőnyöket, zsaluziákat. Ha van időjárás állomásunk, akkor tudunk a közelgő viharokról, automatizált okosotthonunk pedig feldolgozza ezeket az adatokat.
Az ablakokon elhelyezett nyitásérzékelők segítségével az okosotthon érzékeli, ha nyitva felejtettük az ablakot és figyelmeztet minket, a lehetséges veszélyre. Sőt bizonyos kialakítású nyílászárókra felszerelhetünk motoros ablaknyitókat is, melyek segítségével a rendszer képes önállóan nyitni, zárni az ablakokat. Ez persze nem csak viharok esetén jön jól, hanem akkor is, ha automatizálni szeretnénk a szellőztetést, vagy ha szabályozni akarjuk otthonunk hőmérsékletét az időjárásnak megfelelően, ráadásul így a klímaberendezés működését is automatizálhatjuk.
Említettük a zsaluziákat, amelyeknek persze léteznek motoros verziói is. A motoros zsaluziákat szintén könnyedén vezérelhetjük, ráadásul a szélérzékelők, fényérzékelők és esőérzékelők segítségével ez még egyszerűbb, mint gondolnánk!
Sokszor esett már szó otthonunk távoli vezérléséről, nos a viharok esetén is nagyon jól jön, ha automatizált okosotthonunk kapcsolatban van mobilunkkal, tabletünkkel. Így a hirtelen viharok esetén, akár távolról is biztonságban tudhatjuk otthonunkat!
Szerezzünk be egy időjárás állomást, amely rádióhullámok segítségével, beltéri és kültéri hőmérséklet mérésére is alkalmas, valamint az aktuális időjárási adatokon kívül időjárás előrejelzésre is képes. Az időjárás állomás az általunk megadott okoseszközre (mobil vagy tablet) küld különféle időjárási adatokat, tehát akár a munkahelyünkön is már készülhetünk a viharra. Azaz távolról elvégezhetjük azokat a fontos műveleteket, amelyekkel biztonságban tudjuk otthonunkat. Bezárhatjuk a nyílászárókat, leengedhetjük a redőnyöket. Ne feledkezzünk meg kertünkről sem! Kertünkről is gondoskodhatunk, ha még vihar előtt időben kikapcsoljuk a kerti világítást, vagy leállítjuk az öntözőrendszert. A távoli vezérléssel biztonságos helyre (azaz a dokkolóra) „küldhetjük” a robotfűnyírót. Sőt szélérzékelők felszerelésével és telepítésével a teraszon található motoros árnyékolók a szélsőséges időjárás esetén automatikusan behúzódnak.
A szélsőséges időjárás kellemetlen velejárója lehet az áramszünet vagy túlfeszültség, ezek kialakulása miatt fontos, hogy megvédjük eszközeinket. Tehát számunkra lényeges eszközeink védelmének érdekében (hálózati adattároló, TV, számítógép, etc.) nem árt, ha szünetmentes tápegység is rendelkezésre áll otthonunkban. Ez tulajdonképpen egy tartalék energiatároló, amellyel időszakos áramszüneteket hidalhatunk át, azaz folyamatos lesz eszközeink áramellátása. Szóval nemcsak kórházakban, ahol tulajdonképpen létfontosságú egy ilyen berendezés, hanem „kicsiben” otthonunkban is jól jön ez a megoldás, főként, ha sürgős munkánk akad és szükségünk van számítógépünkre.
Sok érv szól az okosotthon kialakítása mellett, de az energiagazdálkodás optimalizálása, az energiahatékonyság előtérbe helyezése mellett kiemelten fontos a biztonság kérdése is. Minden külső hatás ellen előnyösebb egy okosotthon üzemeltetése, mint egy hagyományos otthon fenntartása, amelynek felszereltsége egyre kevésbé tud versenyezni az automatizált okosotthonok adta előnyökkel. Az okosmegoldások és okoseszközök összehangolása, a szenzorok megfelelő használata révén, folyamatosan adatokhoz jutunk és ezek alapján meghatározhatjuk otthonunk optimális működését. A távoli elérés és vezérlés lehetősége pedig számtalan lehetőséget rejt. Valljuk be, jóval nyugodtabbak vagyunk, ha távollétünkben is befolyásolhatjuk az otthonunkban és annak közvetlen környezetében történő eseményeket, vagy hatékonyan védekezhetünk a különféle negatív behatások ellen.