2024-04-15 09:10:00
2024-04-15 09:10:00
Egyre inkább népszerűek és elterjedtek a mozgáshoz, sportoláshoz használt okoseszközök, amelyek mérik életfunkcióinkat, teljesítményünket, alvásunkat és még sorolhatnánk. Különféle appok segítségével mérhetjük, mennyit fejlődtünk, mennyit fogytunk, vagy egy-egy mozgással mennyi kalóriát égettünk el. Szinte nincs is olyan háztartás, ahol ne lenne egy-két ilyen okoseszköz! Nézzük miben, hogyan segítenek a sportolást, mozgást mérő, támogató okoseszközök!
Azt is érdemes megemlíteni, hogy az okoskarkötők, okosórák – az okosotthonhoz hasonlóan – az elmúlt években jelentős fejlődésen mentek keresztül. Egyre inkább komplex egészségügyi és fitnesz támogatást nyújtó eszközökké váltak: növekvő szerepet játszanak az egészséges életmód kialakításában, fenntartásában és széles elterjedésében. Ma már nemcsak az edzésekhez kapcsolódó adatokat, hanem különböző egészségügyi paramétereket is képesek lehetnek figyelni; többek között a pulzusszámot, a véroxigénszintet, a testhőmérsékletet, vagy az alvásmintázatot, emellett akár az EKG-t vagy a vérnyomást is.
Nem mindenki szeret egyedül edzeni, vagy gyakran nem érzi magát kellően motiváltnak ahhoz, hogy belekezdjen a napi sportolásba. Bizonyos mértékig, amatőr sportolók számára egy okosóra helyettesítheti az edzőt, hiszen vannak olyan alkalmazások, amelyek segítenek az edzésterv kialakításában is, kezdve onnan, hogy mennyi súlyzós edzést kell végeznünk, és hány kilométert kell lefutni egy nap. Persze nem az a lényeg, hogy valakinek 200-as pulzusa legyen 5 perc alatt, mert ilyen magas pulzusnál véget kell vetni az edzésnek. A teljesítmény túlhajszolása helyett inkább a tartományban maradás a fontos, és ennek mérésére nagy segítség az okoseszköz. A képességeink határát körvonalazza az óra, és ha az nincs, akkor túlpörgethetjük magunkat, ami természetesen csökkenti az edzés hatékonyságát, de akár sérüléshez, rosszulléthez is vezethet.
A fentiekben mindenképpen segíthet az okoseszköz, de lássuk, még miben!
A motiváció, a rendszeresség fenntartása a hatékony mozgás egyik kulcsa. Mivel egyre többen használunk okoseszközöket sportoláshoz, az edzés alatt mért adatok állandóan követhetőek és összevethetőek, ez mindenkit motiválhat a rendszeres sportolás fenntartásában. Láthatjuk, hogy hány kalóriát égettünk el, vagy hogyan pihentünk egy sportolással töltött nap után, ez pedig erősítheti elkötelezettségünket és tovább lelkesít a folytatásra.
Ha nyugalmi állapotban és különböző gyakorlatok alatt is mérjük pulzusunkat, pontosabb képet kaphatunk szervezetünkről. Mindemellett követhetjük, hogy a pulzusszám alapján meghatározott zónákban (pl.: extrém, anaerob, aerob, zsírégető, bemelegítő/levezető) mennyi időt töltünk, és hogy ezekben a fázisokban végzett mozgásformák milyen hatással vannak ránk.
A véroxigénszint mérésével pedig megkaphatjuk, hogy aktív mozgás közben szervezetünk mennyi oxigént hasznosít. Ez a mutató segíthet felmérni edzettségi szintünket, és hozzájárulhat az edzések hosszú távú fejlesztéséhez.
Sokszor nehéz megítélni, hogy mennyi kalóriát égetünk el egy nap alatt, hiszen ezt nem csak sportolás alatt tesszük, hanem például séta, vagy takarítás közben is. A különféle testünkön viselt eszközökkel napról-napra tudjuk követni teljesítményünket, amit az ahhoz kapcsolódó alkalmazáson keresztül naplózhatunk és visszanézhetünk.
A különféle ún. fitnesz trackereken és alkalmazásokon keresztül számos előre összeállított edzésterv közül lehet választani, akár HIIT (magas intenzitású intervallum edzés) akár alacsony intenzitású edzést keresünk. Így otthonunkban is kipróbálhatunk új mozgásformákat, és kedvünk szerint váltogathatjuk ezeket.
Köztudott, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen az egészséges életmód fenntartásához, megőrzéséhez. Az alvás hozzájárulhat a jobb közérzethez, hiszen a pihentető alvás alatt regenerálódnak az izmok, és nyugalmi állapotban van a szervezet egésze. Az alvás monitorozása ezért ugyanolyan fontos, mint az edzéseké. Az okoskarkötővel, okosórával mérhető a különböző alvási fázisokban töltött idő hossza, és további tippeket is kaphatunk a jobb alvásért.
Bár itt a jó idő, azért még gyakran lehet borús, szeles odakint, ezért sokan úgy dönthetnek, hogy inkább otthon edzenek. Ebben nemcsak a különféle sportolást támogató eszközök segítenek, hanem például egy levegőminőség állomás is, amely méri a belső hőmérsékletet és a páratartalmat, sőt az otthoni levegő minőségét is.