Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Készülj az őszre, állítsd át okosotthonodat!

2024-09-20 10:15:00

Okosotthon tippek őszre
Készülj az őszre, állítsd át okosotthonodat!

Kezdődik az ősz és ilyenkor érdemes átgondolnunk, alaposan terveznünk az őszi átmenetet az otthonunkban is. Legfőképpen akkor, ha már rendelkezünk okosotthonnal! Azt mindenképpen tudnunk kell, hogy az okosotthonok energiafelhasználása évszakonként változik, hiszen az külső hőmérséklettől és időjárási tényezőktől is nagyban függ, hogyan működtetjük okos rendszerünket. Szóval akkor lesz jó a működés, ha folyamatosan figyeljük és update-eljük az eszközök működését. Nem is kérdés, hogy az őszre is át kell állítani az okosotthont! Mutatjuk hogyan! Cikkünkben sorra vesszük azokat a kulcsfontosságú eszközöket, amelyek a rendszer és az energiatakarékosság szempontjából különös figyelmet igényelnek.

Tekerd át az okostermosztátot!

Hát igen, valóban okos az okostermosztát és valószínűleg remekül hozzáidomult a napi rutinhoz és az általad megadott beállításokhoz. Azonban nem árt kicsit „áttekerni”, ha az idő hűvösebbre fordul már az ősz környékén. Első körben, jó, ha beállítasz egy ideális hőmérsékletet, nagyjából 21 fok környékére (ez még az alváshoz is optimális lehet), ha pedig van otthonodban kandalló, vagy egyéb melegítő, akkor azt is vedd figyelembe.

Másodsorban, állíts be egy alsó határt is körülbelül 18-20 fok között, egyéni preferenciáidnak megfelelően. A két sávot akár variálhatod is a különféle helyiségekben, attól függően, hogy melyikben mennyit tartózkodsz. Persze az alsóbb limitet minél alacsonyabbra állítod annál több energiát takarítasz meg. Végül beállíthatsz egy legalsó limitet is, amely akkor ideális, ha nem tartózkodsz otthon, vagy szeretsz hűvösebb szobában aludni (12-15 fok).

Vedd azt is figyelembe, hogy ha házikedvenced otthon tartózkodik, akkor azért ne legyen túl hideg a lakásban, házban.

Ha pedig őszi, vagy téli vakációt tervezel keresd meg a „vakáció módot” az okostermosztáton, így, ha pár napig távol vagy, akkor is működik a fűtésszabályozás.

Újraprogramozott fények és árnyékolók

Ha már az utazásnál tartunk, akkor érdemes szót ejteni arról, hogy az okosvilágítás is rendelkezhet vakáció móddal, azaz akár automatikusan a programnak megfelelően szimulálhatja az otthon tartózkodást, tehát nagy eséllyel megvéd az illetéktelen behatolóktól.

Ahogy az ősz beköszönt a napok egyre rövidebbek lesznek és az otthoni világítást is jó, ha ehhez igazítjuk. A programozhatóság lehetőségével pedig minden tudás a birtokunkban van! Ráadásul ez az energiatakarékosság miatt is jó megoldás. Ugyanis a fényeket napközben ki is kapcsolhatjuk, vagy elég csak egy kis hangulatvilágítás otthonunkban, amíg hazaérünk. Vannak olyan okosvilágítás rendszerek is, amelyek fényérzékelő szenzorokkal automatikusan működnek, azaz lekapcsolódnak napfelkeltekor és este pedig felkapcsolódnak. De ha rendelkezünk profi okosotthon rendszerrel, akkor mindent kezelhetünk távolról és tetszés szerint automatizálhatjuk is ezeket az eszközöket.

Ha találunk egy számunkra megbízható napfelkelte/napnyugta kalkulátort, akkor nyert ügyünk van, hiszen nagy biztonsággal tudjuk majd beállítani a világításunkat és árnyékolóinkat is! Amennyiben árnyékolóink is programozhatóak, úgy lehetőleg napközben húzzuk fel őket, így napfény és hő éri otthonunkat, ezzel is optimalizálhatjuk energiafelhasználásunkat.

Cseréld ki a levegőszűrő betétet!

A legjobb, ha ezt az ősz beköszöntével megteszed, mert a hűvösebb időszakban kevesebbet szellőztetünk, több időn keresztül tartózkodunk otthonunk zárt terében. Így a por és a különféle allergének is jóval intenzívebben halmozódhatnak fel ezeken a szűrökön. Ráadásul karbantartásnak is jó, ha levegőszűrő berendezésünkbe új szűrőt teszünk. Persze a legjobb, ha okos levegő tisztító vásárolunk, amely szintén jól integrálható okosotthon rendszerünkbe.

Állítsd be a párásítóberendezést!

Szintén jellemző a hűvösebb időszakban, hogy az otthoni levegő jóval szárazabb. Ez egyrészt a fűtésnek köszönhető, másrészt a kinti időjárásnak. Gyakran produkáljuk a szokásos tüneteket: orrszárazság, orrvérzés, orrdugulás mindennapos kellemetlenségek a hideg évszakokban.

Ezért is nagyon jó, ha beszerzünk egy párásító berendezést, ha pedig már rendelkezünk egy ilyen praktikus darabbal, akkor állítsuk be az otthoni levegő összetételének, minőségének megfelelően. Az okosváltozatok könnyen kapcsolódnak intelligens rendszerünkhöz, ezáltal együtt szabályozhatók a fűtéssel, a belső hőmérséklettel. 

Szenzorok, érzékelők beszerzése

Bár szorosan nem kapcsolódik az okosotthon őszi átállításához, azért fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a megfelelő szenzorokkal, érzékelőkkel lehet csak az optimális okosotthon működést elérni. Ráadásul egy-két érzékelő igen hasznos lehet egészségünk, biztonságunk érdekében. Talán ezek közül a legfontosabb a szén-monoxid mérő beszerzése.