Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Idősek és okosotthon

2024-04-22 09:35:00

Az okosotthon szerepe az idősekről való gondoskodásban
Idősek és okosotthon

Sokan élnek távol idős rokonaiktól és sajnos ritkán adódik lehetőség a személyes találkozásra, mégis szeretnék, ha szeretett családtagjaik, barátaik biztonságban lennének. Ez vonatkozhat akár az otthonuk fizikai biztonságára, de akár a szeretett személy egészségére is.  Noha a legtöbben nem gondolnak erre, de az okosotthon nem csak kényelmesebbé és egyszerűbbé teheti az életünket, de segítheti annak védelmét is. Az alapvető problémát, azaz a személyes találkozás és szociális interakciók adta élményt nem pótolja ugyan, de sokat segíthet abban, hogy idősebb rokonainkat távolról is biztonságban tudjuk. Mutatjuk hogyan!

Okosotthon nemcsak fiataloknak

Sokan azt gondolják, hogy az okosotthonok világa leginkább a fiatal korosztály számára vonzó. Mi azt mondjuk, hogy ez tévedés. Az okosotthonok néhány speciális funkciója olyan lehetőségeket teremtett, amelyek az idősek számára is könnyedén használható funkciókat tartalmaznak. Az okosotthonoknak pont az egyszerűség, és a könnyen kezelhetőség a lényege. 

Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy az idősebbek sérülékenyek, gyengébbek, és sokszor segítségre szorulnak. Viszont az sem várható el egyetlen családtagtól sem, hogy a nap 24 órájában gondoskodjon idősebb szeretteiről, főleg, ha a nagy távolság is közbeszól. A modern technológia azonban megkönnyítheti időseink gondozását.

Idősgondozás automatizált világítással, mozgásérzékelőkkel

Nézzük talán a legegyszerűbb, legpraktikusabb szempontokat és az ehhez rendelkezésre álló eszközöket. Az okosotthon rendszer egyik alapvető eleme néhány mozgásérzékelő, mivel ezekre több más funkció is támaszkodik. Nos, ennek az érzékelőnek a jeleit használhatjuk arra is, hogy megfigyeljük egy ember mozgását az otthonában. 

Az időskor elérésével komoly baleseti forrássá válik a tájékozódás, az egyensúly elvesztése. Sötétedés után egy idős embernek komoly kihívás lehet még egy villanykapcsoló elérése is, amely esetleg a szoba másik végében található. Mozgásérzékelők telepítésével nem kell többé bajlódni a villanykapcsolókkal, hiszen, ha besötétedik, az okosotthon ott kapcsol fényt és addig, amíg az szükséges. 

Ráadásul, ha a nap végén az utolsó mozgásérzékelő, ami jelez, az nem a hálószobáé, akkor szintén gond lehet. Ha az utolsó mozgás az előszobában volt, de nem követte pl. ajtónyitás majd becsukás, az is gyanakvásra adhat okot. Vagy ha az ablaknyitást követően a helyiségben nagyon leesett a hőmérséklet és mégsem csukták be az ablakot, akkor ott valószínűleg valami probléma történt. Ekkor a megfelelően beállított távfelügyeleti rendszer automatikusan elkezdi értesíteni a meghatározott személyeket.

Mi is az a távfelügyelet?

A távfelügyelet tulajdonképpen egyszerű szenzorok együttes használata. Ezek ugyanazok a szenzorok, amelyek általában is kényelmesebbé és komfortosabbá tehetik a mindennapjainkat, de egy másik nézőpontból nézve akár életet is menthetnek. A hőmérséklet érzékelő, ami normál esetben a fűtésvezérlésben segít, riaszthat túl magas vagy túl alacsony hőmérséklet esetén. A világítás automatikus fel- és lekapcsolását támogató mozgásérzékelő értesíthet, ha sokáig – és indokolatlanul – nincs mozgás a lakásban. De ugyanilyen hasznos lehet a távfelügyeleti funkciók számára egy nyitásérzékelő, egy vízérzékelő, bármi. Gyakorlatilag minden szenzor része lehet a felügyeleti rendszernek is, így a várható költségek egy jelentős részétől már meg is szabadultunk.

Füst- és tűzérzékelés

Az idős emberekre kifejezetten veszélyes lehet egy lakástűz. Amikor már nehezebb az érzékelés, a tájékozódás és mozgási képesség beszűkül, időseink nehezebben veszik észre, ha esetleg tűz keletkezik. Az okosotthonba integrált füst- és tűzérzékelőknek köszönhetően, a tűz már a kezdeti fázisban felismerhető, így már akkor értesítést kaphatnak a rokonok, amikor még minden és mindenki menthető. Egy intelligens házban a keletkezett kár az azonnali értesítésnek köszönhetően minimalizálható. A hangos tűzjelzés mellett lehetőség van arra is, hogy egy tűzriasztásnál automatikusan felhúzódjanak a redőnyök, az elektromos zárak kioldjanak, illetve az elszívórendszer beinduljon. Ezek mind-mind azt szolgálják, hogy a lakók sértetlenül és a lehető leggyorsabban el tudják hagyni otthonukat. 

A rendszer kezelhetősége

Minden rendszer esetében a legfontosabb szempont, hogy könnyen megtanuljuk annak kezelését, működtetését. Ez különösen igaz az idősekre! Egy jól megtervezett okosotthon-rendszer a mindennapi tevékenységekhez kapcsolódó funkciókat elvégzi, és maga távfelügyelet is egy ilyen funkció. Ez a működés az idősek számára különösen hasznos lehet, könnyebbé tudja tenni a mindennapi életüket. Mindez persze az energiatakarékosság szempontjából is jól jöhet: lekapcsolja az égve felejtett lámpát, figyelmeztet a nyitva felejtett ablakra, a lehetőségek határtalanok.

Elképzelhető, hogy elsőre idős hozzátartozóink idegenkednek ezektől az új megoldásoktól, de a tapasztalat azt mutatja, hogy már néhány hét után megszeretik az okosotthon rendszer által nyújtott kényelmet és biztonságot.