Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Okosotthon kezdőknek

2024-06-04 11:55:00

Hogyan alakítsuk ki okosotthonunkat?
Okosotthon kezdőknek

Eddig is sok szó esett az okosotthon működéséről, előnyeiről és arról, hogyan teheti egyszerűbbé, kényelmesebbé életünket. Nem beszélve arról, hogy otthonunk energiahatékonysága is nagymértékben növelhető, ha okoseszközöket, okosrendszert használunk. Az automatizálás és energiaoptimalizálás fontos kulcsszavak lesznek a jövőben is.  De hogyan vágjunk bele okosotthonunk megtervezésébe? Milyen szempontok szerint építsük fel? Erre keressük a válaszokat.

Fontos a megfelelő ökoszisztéma, de ez mit is jelent tulajdonképpen?

Biológiából már ismerjük ezt a kifejezést, de mit is jelent az „ökoszisztéma” az okosotthon esetében? Az ökoszisztéma tulajdonképpen egy komplex rendszert jelent, amelynek segítségével működtethetőek okoseszözeink és okosotthonunk. Tehát mielőtt elkezdünk különféle okoseszközöket vásárolni, el kell döntenünk, hogy melyik ökoszisztéma lenne a legjobb, legmegfelelőbb számunkra. Alapvetően három fő rendszer létezik: a Google Nest, az Amazon Alexa és az Apple HomeKit. Többnyire ezek a rendszerek a legismertebbek is a piacon. Ha a inkább iPhone-ok, iPadek-ek és Mac-ek találhatók otthonunkban, akkor az utóbbi, azaz az Apple HomeKit a legjobb választás, de ha Androidos család vagyunk, akkor inkább a Google Nest platformját részesítsük előnyben. 

​Központi vezérlés és okosotthon támogatása

Az összes okosotthon-eszköz vezérelhető okostelefonnal, akár a megfelelő asszisztenshez beszélve, vagy akár különböző alkalmazások, applikációk segítségével. Általában azt javasolják, hogy a már kialakított okosotthonban legyenek okos hangszórók és okos kijelzők is, így az asszisztens mindig hall minket. Fontos figyelembe venni a többi embert, akikkel együtt élünk, és a vendégeket, akik esetleg nem ismerik az okosotthonok beállításait. A legtöbb ökoszisztéma ma már lehetővé teszi, hogy az adott otthonban mindenki külön létrehozhassa a saját profilját.

Fontos, hogy a vásárolt eszközök, kiegészítők kompatibilisek legyenek az általunk választott ökoszisztémával. Ha tudni szeretnénk, hogy egy okosotthon-termék együttműködik-e a választott ökoszisztémával, akkor az a legegyszerűbb megoldás, ha megkeressük az adott logót a termék dobozán vagy a termék weboldalán, mert ezek az együttműködések biztosítják az alapszintű támogatást. Mindig ellenőrizzük a parancsok teljes listáját vagy nézzünk utána alaposan a felhasználói véleményeknek, értékeléseknek, hogy a lehető legteljesebb képet kapjuk a lehetőségekről. Figyelem! Nem minden eszköz esetében jelenti ugyanazt az adott ökoszisztéma támogatása.

Az eszközök beállítása

A nagy okosotthon-márkák általában könnyű, gördülékeny kompatibilitást kínálnak a főbb, ismert ökoszisztémákkal. De nem árt ha tudjuk, hogy a legtöbb eszközhöz, vagy legalábbis a rendszer kezdeti beállításaihoz, a konfigurációk kialakításához és a vezérléshez is többnyire egy harmadik féltől származó alkalmazást kell használni. Az okosotthon-eszközökhöz tartozó útmutató általában azt kéri elsőként, hogy töltsük le a társalkalmazást. Előfordulhat, hogy be kell olvasnunk egy QR-kódot, vagy meg kell adnunk egy sorozatszámot is. A kiválasztott ökoszisztémához való kapcsolódás is része lehet a beállítási folyamatnak, de ez sem mindig így van.

Lokáció és névválasztás

Az eszközök elhelyezése és az elnevezés is fontos szempontok az okosotthon kialakítása során. Minden okosotthon-eszköznek megfelelő helyet kell találnunk, aminek közelében lehetőleg van egy konnektor és megfelelő a Wifi erőssége. Úgyhogy nem árt ezt alaposan megtervezni. Az eszközök elnevezése esetében is lényeges, hogy következetesek legyünk. A hangutasításoknak ugyanis pontosnak kell lenniük, különben nem működnek, vagy legalábbis nem úgy, ahogy mi szeretnénk. Elnevezhetjük az eszközöket aszerint, hogy melyik szobában vannak, így például van „nappali hangszóró" és „hálószoba lámpa". Persze előfordul, hogy egy helyiségben több eszköz is található, ebben az esetben célravezető, ha megszámozzuk őket.

​Automatizálás és csoportosítás

Az okosotthon egyik legszuperebb előnye, hogy automatizálható. Így a rendszer érzékeli, ha elhagyjuk a házat, és mindent kikapcsol, vagy reagálhat arra is, ha hazaérkezünk, és felkapcsolja a lámpákat. Bekapcsolja a légkondicionálót, és elindítja kedvenc zenénket. Ezt persze mi szabályozzuk és állítjuk be, az eszközök összehangolt működése pedig adatokat is biztosít számunkra, amely alapján „tanítható” is lesz ez az ökoszisztéma.

Jó hír, hogy csoportosíthatjuk is az eszközöket, vagy adott szobákba rendezhetjük őket. Ekkor elég csak a szoba nevét és az eszközök nevét hangutasításba foglalni és máris mindegyik működik. De csoportosíthatjuk akár a több különálló szobában elhelyezett eszközöket is zónák létrehozásával. Érdemes időt szánni ennek rendszerezésére, alapos átgondolására.

Különböző műveleteket is tudunk ütemezni, sőt hangutasításokkal szabályozni. Egyes feladatokat egy adott, testre szabható szóval lehet elindítani. Ha például csak annyit mondunk a Google asszisztensnek, hogy „Jó éjszakát", akkor ehhez beállíthatjuk, hogy húzza le a redőnyöket ( vagy zsalúziát), kapcsolja le a világítást (esetleg hagyjon egy kis hangulatvilágítást bizonyos helyiségekben), kapcsolja ki a TV-t, konyhai eszközöket.

​​Mumusunk: a hibaelhárítás 

Általában kétségbe esünk, ha otthonunkban valami elromlik, vagy nem úgy működik, ahogy szeretnénk. Az okosotthon esetében érdemes először ellenőrizni, hogy telefonunk nem csak ugyanahhoz a hálózathoz, de ugyanahhoz a Wifi-sávhoz is csatlakozik, mint a beállítani kívánt eszköz. Kapcsoljuk ki és újra be a kérdéses dolgokat − ez azért általában működik, és az okosotthon-eszközökre is sikeresen alkalmazható. A következő feladat a router újraindítása. Ha mindez nem vezetett sikerhez, akkor már csak a gyári visszaállítás az utolsó lehetőség. Ezért is jó, ha megtartjuk a készülékek leírásait, mert ilyenkor szükségünk lehet rá! Olvassuk át az utasításokat a készülék gyári állapotba való visszaállításához, valamint mérlegeljük a kísérőalkalmazások esetleges törlését és újratelepítését is.