Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Jó a klíma, de mértékkel!

2024-07-26 07:40:00

Klímahasználat nyáron
Jó a klíma, de mértékkel!

Ha már alaposan kitisztítottuk és gondoskodtunk a rendszeres karbantartásról, akkor nem árt, ha azt is tudjuk, hogyan használjuk a klímát a nyári hőségben. Természetesen ebben is segíthet okosotthonunk! Hiszen a helyes hőmérséklet és páratartalom mérése és szabályozása nem csak az energiagazdálkodás és költséghatékonyság szempontjából fontos, hanem egészségünk megőrzése érdekében is. Ma már valóban nagy előnye az okosotthonoknak, hogy mérhetjük és a beérkező adatok alapján kialakíthatjuk rendszereink optimális működését. Sőt ehhez nem is kell jelen lennünk, mert szenzorok és távoli vezérlés segít abban, hogy távollétünkben is monitorozni tudjuk otthonunkat. Ez ugyanígy érvényes a klímára is. De mire figyeljünk és mik azok a fontos szabályok, amelyek betartásával hatékonyan és egészségügyi kockázatok nélkül tudjuk klímánkat üzemeltetni? 

A helyes klímahasználat szabályai

A klímaváltozás eredményeként egyre nehezebben viseljük a nyarakat. A nyári kánikulában manapság már akár 35-40 fok körüli is lehet a hőmérséklet és ezt valóban nehéz elviselni a mindennapokban. Persze mindenféle tanácsot, praktikát osztanak meg velünk különféle fórumokon, annak érdekében, hogy könnyebben viseljük a forróságot. Természetesen az már alapvető, hogy ilyenkor sok folyadékot fogyasztunk, próbálunk laza kellemes ruhákat viselni, bekapcsoljuk a ventilátort, vagy esetleg, ha van rá lehetőségünk bizonyos időközönként hűsítő zuhanyt veszünk. Viszont a legegyszerűbb és leginkább kézenfekvő megoldás, ha bekapcsoljuk a klímát. Azonban oda kell figyelnünk arra is, hogy bizonyos szabályokat betartsunk! Az ideális kinti-benti hőmérséklet egyes szakértők szerint 5-8 fok között mozog, tehát az ideális az lenne, ha klímánk hőmérsékletének beállításakor ehhez alkalmazkodnánk. Nagyobb hőmérséklet különbség ugyanis rendkívül leterheli szervezetünket, amikor kitesszük a lábunkat otthonról, vagy a munkahelyünkről szinte „fejbe ver” a kinti hőség.

Mind otthon, mind pedig munkahelyünkön, lehetőleg ne tartózkodjunk a légáramlat közelében, tehát pihenőhelyünket, vagy munkaállomásunkat jó, ha ennek megfelelően alakítjukki. Inkább arra törekedjünk, hogy akkor hűljön le otthonunk, amikor még ott sem vagyunk, ebben segít a távoli vezérlés, amely az automatizált okosotthonnal gyerekjáték! Mivel akár a mobilunkról is elkezdhetjük otthonunk hűtését és mire hazaérünk már kellemesen hűs környezet vár!

Fontos a páratartalom is!

Egészségügyi szempontból is érdemes a páratartalommal foglalkozni. Az adott helyiség hőmérséklete mellett ugyanis a páratartalom megfelelő szintje biztosítja a kellemes légzést, vagy éppen ellenkezőleg, megszünteti az esetleges fejfájást és egyéb panaszokat. A klíma köztudottan kiszárítja a levegőt, ami okozhat szemszárazságot, vagy egyéb nyálkahártyát érintő problémákat. Ezért előfordulhat, hogy otthonunkban szükség van mesterséges párásításra. Az ideális páratartalom nyáron és télen eltérő. Télen az ideális páratartalom 45 és 60 % között van, nyáron pedig 40 és 55 % között a legjobb. 

A helytelen klímahasználat kellemetlen és veszélyes hatásai

A klímaberendezésekkel foglalkozó szakemberek általános véleménye, hogy hiába van egyre több légkondi az otthonokban sajnos sokan még mindig nem tanulták meg annak helyes használatát. A legnagyobb probléma, hogy a klímát sokan hirtelen kapcsolják be és nem tervezetten használják.  Az viszont egyáltalán nem ajánlott, hogy ad hoc, éppen a körülményekhez igazodva kapcsolgassuk! 

Nagyon leterheljük a szervezetünket, ha nagy meleg esetén hirtelen hűtjük le a helyiséget, ahol tartózkodunk. Az így kialakult óriási hőmérséklet-különbség egyáltalán nem tesz jót az egészségünknek! Első érzésre akár kellemesnek is tűnhet a hideg levegő, ám valószínűleg napokon belül torokgyulladással, vagy egyéb betegséggel esünk ágynak. Ez a meggondolatlanság okozhat megfázást, vagy krónikus fül-orr gégészeti problémákat, arcüreggyulladást, de ízületeinknek sem tesz jót. 

Karbantartás még a nyári időszak előtt

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, a klímaberendezések helyes és időszakos karbantartásának, tisztításának fontosságát. Van, aki télen, nyáron használja, így minden évszakváltáskor jó, ha ránéz egy szakember és akkor is, ha olyan helyen lakunk, ahol sok a növény, vagy rengeteg pollen található, vagy magas a légszennyezettség. Ugyanis a klímában megtelepedett szennyeződések komoly egészségügyi problémákat – például krónikus allergiás tüneteket – okozhatnak. Persze a legjobb, ha szakembert hívunk, aki ért az adott márkához, vagy termékhez, így biztosak lehetünk abban, hogy alapos tisztításon esik át klímaberendezésünk.

Jó tanács és hosszútávon is megtérül, ha alaposabban tanulmányozzuk klímaberendezésünk működését és megtanuljuk helyes használatát, amellyel időt és energiát spórolhatunk, valamint egészségünket sem veszélyeztetjük, így a nyarunk is nyugodtan, betegségektől mentesen telhet.