2024-05-23 10:20:00
2024-05-23 10:20:00
Számos tévhit és előítélet övezi az okosotthonok világát. Sokan azt gondolják, hogy amint kiépítettük okos rendszerünket, máris hátra dőlhetünk és minden teszi a dolgát otthonunkban, háztartásunkban. Persze ez korántsem ilyen egyszerű, hiszen az okos kávéfőző sem hozza be kávénkat, vagy az okos mosógép sem pakolja be helyettünk a ruhákat. Az otthonunkat szabályozó és működtető fontosabb okoseszközök pedig ugyanígy irányítással működnek. A funkciók automatizálása tőlünk is függ, de lássuk együtt jár-e a lustasággal, lustálkodással, ha okosotthonban lakunk!
Napjainkban már bizonyos, hogy az élet fenntartásához szükséges források, az energia, a szén és az egyéb nyersanyagok idővel elfogynak. Ez a bizonyosság mozdította elő a környezettudatos gondolkodást és az energiagazdálkodást is, azaz az energiahatékonyságra való törekvést. Az okosotthon célja a kényelmi és biztonsági funkciók mellett a hatékony és gazdaságos energiafelhasználás, vagyis a takarékosság.
Az automatizált rendszereket ma már széles körben alkalmazhatjuk otthonunk fűtési rendszerén át egészen kisbabánkkal kapcsolatos teendőkig, vagy házikedvenceinkről történő gondoskodás esetén is. Mindez olyan kényelmi megoldásokat jelent a mindennapjainkban, amiről korábban tényleg csak álmodni tudtunk. Ha nem szeretnénk sokat foglalkozni kertünkkel, akkor ott a robotfűnyíró, az automata öntözőrendszer, ha pedig lakásunk, házunk belső klímáját, hangulatát kívánjuk automatizálni, akkor ott van az okosvilágítás, a hőszabályozás automatizált változata és a sort folytathatnánk a végtelenségig.
Az okosotthon technológia kifejlesztését nagyjából három fontosabb szempont hívta életre: a biztonság, a környezettudatosság, valamint a kényelem. Tehát elsősorban egy teljesen kézzelfogható indok hozta létre ezeket a fejlesztéseket, mégpedig biztonság iránti igényünk. A környezetvédelem, a fenntarthatóság hosszabb távú megvalósítása is igen sürgető napjainkban. A kényelem pedig már tulajdonképpen egy plusz, addicionális funkció, amely persze ugyanúgy lehet szempont az okosotthon kialakítása során.
Az otthoni automatizálás lehetővé teszi, hogy eszközeinket felügyelhessük és irányíthassuk. Mindez a fizikai helyzetünktől függetlenül is lehetséges, vagyis akár otthonról vagy a világ bármely pontjáról is adhatunk utasításokat intelligens készülékeinknek egy, a rendszer kezeléséhez kialakított alkalmazás segítségével. Ezt a programot kezelhetjük telefonról, tabletről vagy számítógépről is, az irányításban pedig több felhasználó külön-külön is részt vehet. Nem kell többé a villanyórát leolvasnunk, vagy az egyes készülékek kijelzőjét figyelnünk, hiszen az applikáción keresztül a rendszerbe kapcsolt összes elem pontos állapotát nyomon követhetjük. Azt, hogy ki milyen szempontok alapján dönt az okosotthon kialakítása mellett, az egyéni preferenciáktól függ, ugyanakkor sokan azt gondolják – sokszor tévesen – hogy az okosotthon elkényelmesíti tulajdonosát.
Az okosotthonok esetében sokkal inkább indokolt kényelemről, kényelmi szempontokról beszélni. Ne gondoljuk, hogy az okoseszközök igénybevételével valóban ellustulunk! A lényeg, hogy azoknak a feleslegesnek ítélt tevékenységeknek egy részét - amelyek időt vesznek el tőlünk - „átruházzuk” az automatizálásnak köszönhetően. Így több időt tölthetünk az általunk kedvelt tevékenységekkel, hobbinkkal, családunkkal, szeretteinkkel.
Az otthoni világítás távolról történő szabályozása, a robotfűnyíró elindítása kényelmesen a kanapéról, a mosogatógép, mosógép beindítása, amíg munkában vagyunk, vagy a ház elhagyásakor bekapcsoló biztonsági rendszer, vagy maga a fűtésszabályozás úgy tűnhetnek, mint felesleges kényelmi funkciók. Könnyen legyinthetünk rá, hogy ezt biztosan lusta embereknek találták ki, akik nem is szeretnék irányítani a lakásukban, házukban működő rendszereket, inkább átadják egyfajta automatizmusnak. Azonban ezt a gondolatot érdemes megvizsgálni egy másik nézőpontból is! Állandóan rohanó világunkban szinte semmire sem jut időnk, munka mellett folyamatosan tornyosulnak az otthoni feladatok, amelyeknek szinte sosem érünk a végére. Éppen ezért pont jól jön az a plusz segítség az okosotthon személyében, amivel időt spórolhatunk meg.
Az okoseszközök összehangolt működésének köszönhetően élvezhetjük a családunkra, vagy saját magunkra fordított plusz időt. Ez bizony nem lustaság, hanem kényelem! Gondoljunk csak bele, mennyivel egyszerűbb és biztonságosabb, ha nem kell a bekapcsolt vasaló miatt aggódnunk, vagy hazaérkezésünk előtt már beállíthatjuk otthonunk fűtését, világítását. Vagy vihar esetén távolról leengedhetjük a redőnyöket, bezárhatjuk az ablakokat. Tehát lássuk be, az okosotthon nem csupán kényelmi kérdés: otthonunk biztonsága, állagának megőrzése is könnyebb az okosrendszerekkel.
A logikusan és hatékonyan beállított automatizált folyamatokkal nemcsak időt takarítunk meg, hanem költségeinket is csökkenthetjük, hiszen az energiahatékonyság szintén pozitív hozadéka ezeknek a rendszereknek.