2022-08-09 00:00:00
2022-08-09 00:00:00
Ki ne emlékezne Kevinre, a Reszkessetek betörők című filmből, aki miután egyedül marad otthon a családi házban, zseniálisan használja fel a lakásban és a lakás körül található (akkor még nem is okos) eszközöket arra, hogy megtévessze és elüldözze a két kevésbé talpraesett betörőt az otthonuktól. Talán nem túlzás azt állítani, hogy mindenkinek megfordult már a fejében amikor nyaralni indult, vagy ha rendszeresen hosszabb, rövidebb üzleti utakra kell elutaznia, hogy hogyan lehetne a lehető leghatékonyabban távol tartani az illetéktelen behatolókat.
Természetesen megkérhetünk valakit a baráti körünkből, vagy a családtagjaink közül, hogy időnként menjen át és nézzen körül, de azért az nem elvárható, hogy folyamatosan ott tartózkodjon nálunk és ennek még látható jelét is adja. Na de mit is értünk pontosan a látható jelek alatt? Ilyenek például a mindennapi életünkben teljesen természetes dolgok, mint a redőny rendszeres mozgatása vagy a fények változása a lakásban, a porszívó zúgása, a kerti locsoló működése, vagy éppen a tévé nézés és a zene hallgatás.
Fokozott biztonságot nyújt az okosotthon tulajdonosok számára a jelenlét szimuláció, hiszen az otthonunk pontosan úgy fog viselkedni akkor is, amikor nem vagyunk otthon, mint amikor valósan is jelen vagyunk benne. Mit jelent ez konkrétan? Mielőtt erre a kérdésre válaszolnánk, megmutatjuk hogyan csinálja Kevin ezt manapság:
Ahogy az a videóból is kiderül, egy okosotthonban az alternatíváink egészen szerteágazóak, vagyis lehetőségünk van:
Arra azonban mindenképpen oda kell figyelni, hogy a különböző eszközeink alkalmasak legyenek jelenlét szimulációra. A Netatmo éppen ezért kiváló megoldást jelent, hiszen termékei programozhatóak a jelenlét szimulációra.
Annak sem kell azonban elkeseredni, akinél még hagyományos redőnyök vannak felszerelve, nem kell rögvest lecserélni őket, de lemondani sem kell az automata mozgatás lehetőségéről, mivel egy egyszerű elektronika segítségével a hagyományos redőnyök is hadrendbe foghatók a tökéletes szimuláció érdekében.
A jelenlét szimulációt az előre beprogramozott helyzetekkel egyszerűen el tudjuk indítani amikor elhagyjuk az otthonunkat, a “Távozás” gomb megnyomásával. Ilyenkor a takarékos működés mellett teljesen automatikusan, minden beavatkozás nélkül a megadott időpontokban beindulnak a megadott tevékenységek. Emellett persze lehetőségünk van arra is, hogy a telefonunkon keresztül rajta tartsuk a szemünket az okosotthonunkon, például a mozgásérzékelők vagy a riasztó jelzései alapján.
Előfordulhatnak olyan helyzetek is, hogy valaki egyedül van otthon, esetleg az idős szüleit félti, hiszen nem mindig kapcsoljuk fel a házban az összes lámpát, hallgatunk hangosan zenét, vagyis a külső szemlélő számára úgy tűnhet, hogy a lakás üres, holott ez nincs így. Ilyen helyzetekben hasznos, ha az okosotthon rendszerünk szimulálja a jelenlétét, ami már önmagában elriaszthat egy behatolót, emellett riasztást is küld a távfelügyelet részére, akik perceken belül kiérkeznek, hogy ellenőrizzék az otthonunkat és a biztonságunkat.