Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Automata vagy intelligens otthon?

2024-03-26 10:00:00

Mi a különbség az automata és az intelligens otthon között?
Automata vagy intelligens otthon?

Egyre több és fejlettebb műszaki eszközt használunk, hogy könnyebbé, komfortosabbá tegyük mindennapjainkat. Nagyobb és jobb TV, még hatékonyabb mosógép vagy hűtő és még sorolhatnánk. Ezek azonban, külön-külön, csak bizonyos háztartási funkciókra, problémákra adnak időleges megoldást. Manapság sokszor kerül szóba és cikkeinkben is gyakran elhangzanak az „intelligens” és automatizálás” szavak. Mindkettőt előszeretettel használjuk, ha okosotthonról van szó. Jogosan merül fel a kérdés: van-e különbség az automatizált és az intelligens otthon között? Vajon másként hívják ugyanazt a funkciót, vagy ténylegesen is van különbség a kettő között? Nézzük meg melyek az intelligens otthon legfőbb jellemzői, és mi a különbség az intelligens épületek, házak, otthonok automatizálása között.

Vezérelhetőség, vagy az irányítás átadása?

Az automatizált otthonok gyakorlatilag önműködően, a lakók beavatkozása nélkül is kényelmes, könnyen szabályozható környezetet biztosítanak. Tehát az otthon automatizálását, azaz a rendszer létrejöttét követően a tulajdonosok kényelmesen hátradőlhetnek. Ugyanis lakásukban a fűtési, hűtési, szellőzési, árnyékolási, és egyéb rendszerek a külső körülményekhez igazodva önmagukat szabályozzák és vezérlik. Hihetetlenül hangzik, igaz? Pedig ebben az esetben nyugodtan átadhatjuk az irányítást. Ebben okoseszközök és szenzorok összehangolt munkája és applikációk segíti a megvalósítást.

Az intelligens otthon esetében azonban az automatizálás helyett a vezérelhetőség, a beavatkozás lehetőségén van a hangsúly. Azaz a lakók és a használt berendezések, eszközök közötti információ átadás van középpontban. Intelligens rendszerek akkor és ott hozhatók létre, ahol a tulajdonos, ha szeretne, be tud avatkozni és képes alakítani a berendezések működését, egyben összehangolhatóságát.

Miért pont a vezérlés, a vezérelhetőség az intelligens otthon lényege?

Az automatizálás ugyan kényelmes, de a gyakorlatban az a jó és praktikus, ha a felhasználók gyorsan átlátják a rendszerek működését, és szükség szerint gyorsan és hatékonyan be tudnak avatkozni a működtetésbe. Mindig előfordulhatnak olyan esetek, mikor az automatika az adott beállításokkal nem az elvárt hatást, vagy funkciót biztosítja. Az intelligens otthonban gyakorlatilag bármikor be tudunk avatkozni a ház rendszereinek működésébe. Folyamatosan információkat kaphatunk otthonunkról és az abban található intelligens rendszerek állapotáról.  

Intelligens otthon a gyakorlatban

Az intelligens lakásban az információk elérésére és a vezérlés megvalósítására kijelzővel ellátott eszközöket használhatunk. Ez lehet egy okostelefon, televízió, falba épített érintős kijelző, tablet, amelyek különféle adatokról, információkkal kapcsolatban adhatnak jelzést. Például, ha lakásunkban vannak biztonsági kamerák, ezeket egy okostelefonnal gyakorlatilag a világ bármely tájáról ellenőrizhetjük.  De okostelefonunkkal távolról is szabályozhatjuk az otthonunkban lévő fűtést, hűtést, szellőzést és sok más mindent is. A távoli vezérlés további előnye, hogy megtehetjük azt is, hogy hazaérkezésünk előtt okostelefonunkkal magasabb hőmérsékletre állítjuk a fűtést, így mikor hazaérünk, kellemes meleg vár minket. Ami a szórakozást kikapcsolódást illeti: egy központi szerveren tárolhatjuk a család összes kedvenc zeneszámát és filmjét is. 

Otthonunk automatizálása kényelmet biztosít és költséghatékony is

A légkondicionálás, a fűtés, a szellőzés automatizálása nem csak a ház kényelmét növeli, hanem jelentősen csökkenti energia számlánkat is. Az energia-felhasználás optimalizálásával otthonunk mindig csak az éppen szükséges, minimális energiát használja fel, és ez már néhány hónap után érezhető a havi költségek alakulásában. Az épületautomatizálás épp ezért más megközelítést alkalmaz. Itt az egyes, kiemelkedő technológiát képviselő eszközök egy megadott logika szerint felépített összehangolt rendszert alkotnak, amely három fő célt teljesít: energiahatékonyság, biztonság, kényelem. Tehát a programozási lehetőségek révén valóban csak annyi áramot, vizet, gázt fogyasztunk, amennyire tényleg szükségünk van. Az automatizált otthon biztonsági funkciói megvédenek minket és családtagjainkat vészhelyzetekben. 

Az automatika előre meghatározott logika és feltételek szerint olyan környezetet teremt számunkra, amelyben egy hagyományos villanyszerelésű otthonhoz képest minimális beavatkozással és vezérléssel mindig a számunkra optimális körülmények érhetők el. Ehhez a funkciókat össze kell hangolni, hiszen pl. a megfelelő világítás is az árnyékolás és világításvezérlés optimális együttműködése révén érhető el, ahogy a jó hőmérséklet is a szellőztetés, árnyékolás és gépészet együttesének eredménye. Tehát érdemes összehangolni az összes gépészeti eszköz működését. 

Láthatjuk, hogy az intelligens és automata otthon nem választható el élesen egymástól, inkább egymást kiegészítő, egymásra épülő megoldásokat takar a két elnevezés. Ezért, ha otthonunk „okosítása” a cél, jó, ha szakemberhez fordulunk, mert a felmerülő kérdésekre biztosan megfelelő választ és megoldást kapunk!