Az alacsony fogyasztású fényforrások elterjedésével immár leginkább hangulatvilágítás céljával építenek be a fényerőszabályzókat, a LED-re történő átállással ugyanakkor a vásárolt vagy már korábban beépített szabályozók gyakran nem kívánatos jelenségeket produkálnak (búgás, villódzás, nem megfelelő működés). Ezek megelőzéséhez kérjük vegyék figyelembe az alábbiakat:
- A fényforrás gyártó által megadott működési elvű fényerőszabályzót célszerű használni (nem megfelelő párosítás esetén hibák léphetnek fel, vagy az összeállítás egyáltalán nem működik).
- A fényforrásnak szabályozhatónak kell lennie
- A vezérelt fényforrások áramfelvételének el kell érnie a fényerőszabályzó által igényelt minimális teljesítményt, ellenkező esetben, működési problémák léphetnek fel, pl. a lámpa villogni kezd (a problémát a kompakt fénycsövek és főleg a LED-ek kis áramfelvétele okozhatja).
- A fényerőszabályzókra előírt maximális teljesítmény és lámpa darabszám korlátokat be kell tartani (a bekapcsoláskor jelentkező áramlökés miatt). Az előírtnál több lámpa beépítése hosszútávon tönkreteheti a szabályzót, vagy esetleg a lámpát is.
- A fényerőszabályzót a névleges terhelhetőségének 80%-áig szabad kiterhelni.
- Ha több helyről akarjuk szabályozni (az egy helységben lévő) fényforrásainkat, előre tájékozódjunk, hogy az adott fényerőszabályzó alkalmas-e erre (pl. nyomógombos távvezérlés)
- Vásárlás előtt mindenképp a témában jártas szakembertől tájékozódjunk a lehetőségekről, kérjük ki a fényforrás gyártók / kereskedők véleményét, és ha lehetséges teszteljük is le a kívánt összeállítást
Az elektronikus fényerőszabályzók (RLC, All in one, pl: 067083, 752062, 665114, 764588, stb.) 3 üzemmóddal rendelkeznek:
1. Auto üzemmód: gyári beállítás, a feszültség első rákapcsolásakor felvillantja a fényforrást, hogy megmérje annak jellegét az automatikus beállításhoz
2. Kézi induktív mód: általában halogén fényforrások esetén
3. Kézi kapacitív mód: általában szabályozható kompakt fénycsövek és LED-ek esetén
- Ha az Auto módban nem megfelelő a fényforrás működése, próbáljuk ki a kézi módokat (ld. használati útmutatók).
- Ha a legalsó szabályzási szintnél instabilitás (villogás) lép fel, típustól függően állítható a minimum szint
- Az esetenként a lámpa szabályozott állapotában jelentkező minimális búgás fényerőszabályzóban elfogadható jelenség
Egyéb kérdésekben keresse műszaki szaktanácsadásunk!