Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Okosotthon para - miért félünk az okoseszközöktől?

2024-03-22 11:21:00

Rengeteg előnnyel jár egy okosotthon, mégis tartunk tőle? Vajon miért?
Okosotthon para -  miért félünk az okoseszközöktől?

Sokan szkeptikusan közelítenek az automatizált technológiák iránt, ez érvényes az okosotthon megoldásokra és eszközökre is. Persze számtalan ilyen film készült már arról, hogyan veszi át az uralmat felettünk a technológia, hogyan válunk kiszolgáltatottá, ha a mesterséges intelligencia átveszi a hatalmat. De vajon valósak-e ezek a félelmek? Mire kell figyelnünk, ha automatizált, okos eszközökkel szereljük fel otthonunkat?

Általános félelmeink

Az emberi természet velejárója, hogy tartunk az újdonságoktól és az is mindenképpen elmondható, hogy maga a változás ténye önmagában is kihívás elé állít bennünket, legyen szó akár pozitív vagy negatív értelmezésről. Ugyanis az új dolgok többnyire pozitív vagy negatív stresszt hoznak létre. Ugyanakkor azt is világosan kell látni, hogy az emberrel vele születik az újdonságkeresés igénye. Ezért is fontos számunkra az innováció és a technológiai újdonságok, mint a folyamatos fejlődés zálogai. De mégis nehezen adjuk ki a kezünkből az irányítást! Íme néhány fontosabb információ, amelyek segítenek legyőzni félelmeinket.

Valós, vagy vélt technikai para

Akinek nincsen okosotthon eszköze, az természetesen kételkedik annak biztonságosságát illetően. Az eszközöket nem használók közül sokan tartanak attól, hogy megfigyelhetik őket az okosotthon megoldásokat összekötő hálózaton keresztül. Nagy részük amiatt aggódik, hogy a hálózaton keresztül átvehetik az irányítást az otthonuk felett, sőt nemcsak a virtuális támadásoktól tartanak, hanem valós bűnözőktől is, akik behatolhatnak házukba, lakásukba. 

Persze ugyanezek a vélemények – vagy mondjuk úgy, aggodalmak – az okosotthon technológiát használók körében is megjelennek, de azért jóval kisebb arányban. Hiszen ők már a vásárlással, beüzemeléssel adtak egy kezdeti bizalmat ennek a rendszernek és valószínűleg már az eszközök beszerzésének ténye feltételez egyfajta hozzáértést is, amely adhat némi magabiztosságot mind a rendszer beüzemelése, mind pedig rendszeres használata terén. 

Érdekes felismerés, hogy mindkét csoportban felmerül egyfajta bizonytalanság az okos megoldások biztonságos működését illetően. Ez persze összefügghet azzal is, hogy sokan még mindig keveset tudnak a kiberbiztonságról, információbiztonságról. Ráadásul szinte naponta történnek adathalász esetek, vagy a személyes adatokkal információkkal való visszaélés valamilyen formája a virtuális térben.  

Bár az okosotthon kényelmet, költségmegtakarítást és nem utolsó sorban energiahatékonyságot kínál, még mindig folyamatosak a kihívások, amelyek az okosotthonokkal kapcsolatos rendszereket érinthetik. Nem titkolt tény, hogy a biztonsági kockázatok és hibák továbbra is kihívások elé állítják a szóban forgó technológia gyártóit és felhasználóit. Az ügyes hackerek például hozzáférhetnek egy okosotthon internetre csatlakoztatott készülékeihez. Az ilyen támadások kockázatát csökkentő intézkedések közé tartozik az intelligens készülékek és eszközök erős jelszóval történő védelme, titkosítás használata, és csak megbízható eszközök csatlakoztatása a hálózathoz. Az intelligens technológia telepítésének költségei a vezetékes rendszerek esetében több millió forintig terjedhetnek, tehát ez nem mondható éppen olcsónak. Fontos megjegyezni, hogy az okos rendszer kezelésének a módját is meg kell tanulni a háztartás minden tagjának, ami nem mindenkinek jelent könnyű feladatot. Ráadásul az okosrendszerek meglétéhez, jelenlétéhez is  hozzá kell szoknia minden családtagnak, amely szintén jelenthet kihívást, bármilyen meglepően hangzik is.

Megoldások, amelyekkel biztonságosabb lehet okoseszközeink használata

Érdemes tudni, hogy minden esetben megbízhatóbbnak számítanak azok az okosotthon-eszközök, melyek egy központi HUB-hoz csatlakoznak, így a WiFi-jel elvesztése esetén is működőképesek maradnak, mivel a HUB általában vezetékes internettel működik, de Bluetooth-os megoldások is ismertek. Ott van még persze a Cloud technológia is, amelyhez szintén kapcsolódhat az otthoni rendszerünk közvetlenül WiFi-n, de ugyanígy egy HUB-on keresztül is.

Ha szeretne több információt megtudni okoseszközeinkről forduljon bátran szakembereinkhez!