2025-03-31 13:00:00

2025-03-31 13:00:00
Elmondhatjuk, hogy ma már az okosotthon számos előnyét élvezhetjük. Az otthonunkba integrálható okoseszközökkel automatizált rendszert hozhatunk létre, amely meghatározott szabályok alapján működik. Az eszközök túlnyomó része mindenki számára hasznos, de léteznek kifejezetten olyan termékek, amelyek az idősek számára különösen előnyösek lehetnek. Ebben a korban előtérbe kerül az egészségmegőrzés, fontos, hogy megelőzzük a baleseteket, de a biztonság kérdése is igen hangsúlyos, főleg az egyedül élő idősek esetében. Ha már megtörtént a baj, akkor pedig a betegfelügyeletben segíthet néhány eszköz. Ráadásul nem kell tech-gurunak lenni ahhoz, hogy ezeket irányítsuk! Működésük, használatuk és integrációjuk az okosotthonba meglehetősen egyszerű. Nézzük, mely eszközök lehetnek hasznosak az idősebb korosztálynak!
Az idősek sajnos gyakran küzdenek memóriazavarral, vagy egyéb kognitív problémákkal, tünetekkel. A megfelelően kialakított tudatos napi rutin ezen sokat enyhíthet, de vannak már olyan modern okoseszközök, amelyek szintén gyógyírt jelenthetnek a feledékenységre. Például hangszóróinkat is beprogramozhatjuk úgy, hogy figyelmeztessenek a napi gyógyszeradag bevételére. Az okoshangszórók kisebb változatait nyaralásra, kirándulásra is magunkkal vihetjük.
A papíralapú bevásárlólisták ideje lejárt! A hangutasítással lediktált lista bekerül a Google Home alkalmazásba, amelyet bárhonnan, bármikor elérünk. Listáinkat megoszthatjuk családtagjainkkal, aktuális szükségleteinkhez igazítva kivehetjük a már nem szükséges tételeket és felvehetünk újakat. A Google abban is segíthet, hogy időközönként emlékeztet, mi található a bevásárló listánkon.
Az okosotthon rendszer kialakításával akár pihenés, lábadozás vagy mozgásszervi panaszok esetén is számos praktikus megoldás segítheti az időseket. Akik egyedül élnek, azoknak pedig szinte létfontosságú lehet, hiszen a hozzátartozóik, még ha távolról is, de legalább okostelefonjukon keresztül monitorozhatják idős rokonaik egészségi állapotát és mindennapjait.
Nem kell azonnal az ajtóhoz rohanni, ha csengetnek vagy kopognak. Ha van egy jó, okosotthonba integrált kamerarendszerünk akkor folyamatosan figyelhetjük lakókörnyezetünket és akkor is jól jön, ha éppen a kertben tevékenykedünk. Elég csak a telefonunkra ránézni!
Látásromlás, nehézkes mozgás sem lehet akadálya annak, hogy az idősek kapcsolatot tartsanak a külvilággal. A telefonhívások ma már hangutasítással is indíthatók, nem kell kikeresni a másik fél telefonszámát.
A legmodernebb rendszereknél már tapsolni sem kell, mert a Google Asszisztens hangutasításainknak megfelelően szabályozza az otthoni világítást. A fel-és lekapcsoláson kívül még a fényerősséget is meghatározhatjuk, lehet akár élénkebb, vagy halványabb is a napszaknak megfelelően.
Minden háztartásban hasznos a füstriasztó, füstérzékelő és a fűtés típusától függően a szénmonoxid riasztó is. Ez különösen érvényes az idősebb korosztályra. Persze téves riasztások is előfordulhatnak, a jó hír, hogy már nem kell létrára mászni ahhoz, hogy ezeket kikapcsoljuk, a Google Home-ba integrált rendszereket okostelefonunkkal is leállíthatjuk, sőt létezik olyan megoldás is, amely jelzi, hogy éppen melyik riasztó készül lemerülni. Egyes riasztókban még világítás is van, így, ha éjszaka kimegyünk a mosdóba vagy egy pohár vízért még plusz fényt is biztosítanak a közlekedéshez, ami az időseknek különösen előnyös lehet.
Idős rokonainknak egyszerűbbé tehetjük a fűtésszabályozást okostermosztátok segítségével. Célszerű a hőérzetüknek és igényeiknek megfelelően beállítani a hőmérsékletet. A termosztátok hatékony működésével energiát és pénzt takaríthatunk meg. Az ilyen típusú fűtésszabályozás másik előnye, hogy nem kell felkelni ahhoz, hogy a radiátorokat „tekergessük”, mert a hőmérséklet automatikusan a meghatározott menetrendnek megfelelően alakítja a rendszer.
Az idősek többsége köztudottan tart a kütyüktől és a modern technológiától. Ezért érdemes demonstrálni és bemutatni nekik azokat az előnyöket, amelyek biztosan hasznosak lesznek számukra. Persze fontos az is, hogy a rendszer könnyen kezelhető legyen, így az idősek is könnyebben megbarátkoznak vele. A lényeg, hogy megértsék, milyen előnyökkel jár és rugalmasabb mindennapokat eredményez, ha tevékenységeik jó részét ezzel a segítséggel végezhetik.
Mindez persze az energiatakarékosság szempontjából is jól jöhet, hiszen az okosotthon lekapcsolja az égve felejtett lámpát, figyelmeztet a nyitva hagyott ablakra, a lehetőségek tulajdonképpen határtalanok.
Elképzelhető, hogy elsőre idős hozzátartozóink idegenkednek ezektől az új megoldásoktól, de amint megtapasztalják számos előnyét, hamar megkedvelik az okosotthon rendszer nyújtotta komfortos mindennapokat és biztonságérzetet.