Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Hangvezérlés az okosotthonban

2024-05-15 09:50:00

Hangvezérlés az okosotthonban

Ki gondolta volna jó pár évvel ezelőtt, hogy igazi sci-fibe csöppenhetünk akár már napjainkban? Hangutasításra felvillanó vagy kialvó fények, maguktól felemelkedő okosrolók – ez mára nem fikció, hanem gyakorlatilag mindenki számára elérhető valóság. Már nem a távoli jövő, hogy hazaérkezésünkkor hangvezérléssel nyithatjuk a garázsajtót vagy akár az ágyban fekve szintén hangvezérléssel kapcsolhatjuk le a világítást otthonunkban. Több száz helyzet adódhat, amikor a hangvezérlés a legjobb és leggyorsabb megoldás. A hangvezérlés az okosotthonban nagyon sok esetben segítséget nyújt és a napi feladatokat még kényelmesebbé teszi számunkra. A hangvezérlés: az egyik legmodernebb vezérlési metódus, hiszen egy-egy paranccsal elérhetjük az okosotthon vezérlőegységét. 

A hang-asszisztens megjelenése

Siri-t ma már sokan ismerik, de azt kevesen tudják, hogy ő volt az első hangasszisztens, amely 2011. októberében jelent meg. Persze azóta többször megújult már ami a hangszínt illeti, új képességeket szerzett és megjelentek a konkurens termékek is más cégek. A hang-asszisztens célja az, hogy az élő beszédet “megértse” és annak megfelelően reagáljon. Ez lehet akár egy adott feladat végrehajtása, de sima válaszadás is. 

Az időközben létrejött hangutasítással működő rendszerek már egy konkrét hangmintára reagálnak: azonos szórend, hanglejtés, akcentus és szövegdinamika kellett ahhoz, hogy a hangutasítást egy parancshoz tudják rendelni. Nyilván ez koránt sem jelenti azt, hogy a Apple Siri, Google Assistant és Amazon Alexa képesek úgy kommunikálni, mintha egy valódi asszisztenssel beszélgetnénk. A rossz hír pedig, hogy sajnos magyarul még mindig nem tud egyik sem.

Testreszabható hangvezérlés

Fontos megjegyezni, hogy a jelenleg elérhető hangvezérléssel kapcsolatos funkciók is teljesen testreszabhatóak. Amennyiben a családtagok más-más platformot használnak pl. Apple és Android készülékeket egyidőben, úgy mindenki a saját platformja szerint tud hangvezérlést használni. A hozzáadott felhasználók hangját meg tudja különböztetni a rendszer, így ugyanazon parancs esetén kaphatunk személyre szabott választ, ami érzékeny adatok esetén kiemelten fontos. Ha például azt kérjük, hogy játssza a kedvenc zenei listánkat akkor a sajátunkat játssza le, ha másik felhasználó kéri ugyanezt, akkor az övét. Ugyanígy naptár eseményeknél, mindenki a saját naptárában foglaltakat fogja hallani, és egy idegen kérésére nem mond semmit. Így nyitott ablaknál sem kiabálhat be bárki otthonunka, hogy nyissa ki az ajtót, hacsak nincs hangminta egyezés alapján jogosultsága az illetőnek. Megadhatjuk azt is, hogy egy hangparancsra mennyi feladat történjen, konkrét parancsokat is egymás után fűzhetünk, szünetet is beiktathatunk, eszközöket ki-be kapcsolhatunk. 

A hangvezérlés kérdései és esetleges kockázatai

Persze a hangutasítással történő vezérlés kockázatokat is rejt magában. A hangutasításokat az adott készülék akár félre is értheti, így ebből lehetnek kellemetlenségek, de akár biztonsági kockázatokat is rejthet magában. Állítólag arra is volt már példa, hogy egy Amazonhoz csatlakozó eszköz tévesen rögzítette és küldte el egy család magánbeszélgetését egy ismerősnek, mert úgy érzékelte, hogy elhangzott az „üzenetküldés” utasítás. Vásárlás előtt tehát nem árt alaposan utána nézni a terméknek, amelyet szeretnénk megvásárolni. Az okoshangszórókon például rendszerint található egy külön némítógomb, amely teljes mértékben letiltja a mikrofont. Továbbá érdemes a döntés előtt az interneten is rákeresni, kutatást végezni, hogy milyenek az adott típus esetében a felhasználói visszajelzések, tapasztalatok. Nem árt odafigyelni az esetleges problémákra sem. Általában a nagyobb cégek hamar kijavítják az eszközzel kapcsolatban felmerülő biztonsági réseket, mivel ezzel saját reputációjukat kockáztatnák. 

Mikor jön jól a hangvezérlés?

Erre az egyértelmű válasz az lenne, hogy bármikor! De persze vannak olyan esetek, amikor különösen jól jön a hang-asszisztens használata. Gondoljunk csak bele, ha betegek vagyunk, vagy baleset ér minket, ami miatt mozgásunk korlátozott, ekkor mindenképpen jól jön ez a fajta vezérlés. Pláne, ha nincs otthon segítségünk, vagy ha pár órára magunkra hagynak.

Bármilyen összeg befektetése nélkül kipróbálhatjuk a hang-asszisztensek működését, elég csak elővenni a telefonunkat, hiszen azon nagyon nagy valószínűséggel van már egy virtuális asszisztens, gyártótól függően, de akár le is tölthetjük a megfelelő alkalmazásokat a telefonunkra.