Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Tavaszi időjárás és okosotthon

2024-05-02 00:00:00

Okoseszközök és időjárás
Tavaszi időjárás és okosotthon

Még tart a tavasz és a szeszélyes időjárás. Időjárásjelentés ide vagy oda, talán jobb, ha elsőkézből tudjuk, hogy milyen idő várható aznap amikor dolgozni indulunk, vagy a hétvégén ha szeretnénk elutazni. A manapság oly kiszámíthatatlan időjárásra kínál megoldást néhány okoseszköz, amelyek összeköthetők okosotthonunk központi vezérlésével. Otthonunk belső terének levegőminősége is meghatározható ezek segítségével, hiszen, például nem árt, ha tudjuk mekkora a páratartalom, vagy a pollenkoncentráció a lakásban. Nézzük mire jó egy időjárás állomás? Milyen egyéb okoseszközöket használhatunk, ha az időjárásról van szó?

Időjárás-érzékelés és okosotthon

Az okosotthonok térhódításával egyre többen keresik a lehetőséget, hogy lakhelyüket, életterüket még kényelmesebbé és hatékonyabbá tegyék. Az időjárásérzékelés és az okosotthonok közötti kapcsolat számtalan előnyt rejt magában.  Az okosotthonok központi egysége, lehetőséget teremt a felhasználóknak arra, hogy különböző protokollokon keresztül kapcsolódjanak okoseszközeikhez és különféle intelligens rendszereikhez. Az egyik ilyen hasznos lehetőség az időjárás-érzékelés integrációja. Mára számos internetes időjárási adatszolgáltatás létezik, amelyek jó eséllyel a közelünkben található időjárás-állomások által mért adatokat közli. Az időjárásállomások a kereskedelemben is egyre elterjedtebbek, ráadásul már önállóan is képesek információkat gyűjteni és megjeleníteni, sőt, előrejelzéseket is nyújtanak saját kijelzőjükön,  vagy akár applikáción keresztül is. 

Mire jó az otthoni időjárás állomás?

Aki már rávette magát arra, hogy beszerezzen egyet, annak biztosan nem okoz csalódást a házi időjárás állomás, amely rögtön, helyben érzékeli a helyi időjárási körülményeket, megbízható adatokat jelezve tulajdonosának. Az időjárásállomás egy viszonylag kicsi eszköz, amely fel van szerelve azokkal a műszerekkel, szenzorokkal, amelyek képesek felismerni a környezetben érzékelhető időjárást. Attól függően, hogy mennyire profi (vagy éppen komplex működésű) az érzékelők segítségével a készülék információkat ad nekünk a körülöttünk lévő időjárásról, sőt egyes típusok akár meglepően pontos előrejelzésre is képesek.

Az időjárás állomás tehát sokkal több, mint egy szimpla falra szerelt hőmérő. Sokszor nem is csak a hőmérsékletet, hanem a pillanatnyi páratartalmat, az égképet (például, hogy mennyire borús az ég) a légnyomást és ezek változását is mutatja, így képes akár pár órára előre jelezni időjárási eseményeket.

Szélmérő, csapadékmérő

Ha szeretnénk teljeskörű időjárás adatokat, vagy időjárás előrejelzést, akkor érdemes beruháznunk egy szélmérőbe és egy csapadékmérőbe is. Ezek együttműködnek az időjárás állomással, a csapadékmérőt pedig ezen kívül még összeköthetjük az intelligens öntözőrendszerrel is, ezért automatizált rendszerünk tudni fogja, mikor van szükség locsolásra és mikor bízzuk a természetre kertünk karbantartását. Szóval létrehozhatunk teljesen komplex rendszereket és így nem kell folyamatosan aggódnunk az időjárás okozta kellemetlenségek miatt, sőt előnyünkre fordíthatjuk az időjárási jelenségeket még távollétünkben is!

A szélmérő és csapadékmérő általában az időjárás modullal működik együtt, tehát az időjárás állomás kiegészítői. A szélmérő általában egy integrált ultrahangos érzékelő, amely tökéletesen meghatározza a szél sebességét és irányát. Ebben az esetben is egy mobil alkalmazáson keresztül lehet beállítani a szélirány és sebesség változások esetén a számunkra fontos, szükséges értesítéseket. 

A Legrand Netatmo csapadékmérője például egy könnyen olvasható csapadék kijelzővel rendelkezik és rögtön figyelmeztet a közelgő esőre. A csapadékmérő a beérkezett adatok alapján meghatározhatjuk a legjobb alkalmat ahhoz, hogy mikor kell locsolni a kertben. Méri a csapadék mennyiségét a csapadékos időszakok és a felhalmozott csapadék alapján, valamint hozzáadhatjuk a Netatmo időjárás állomás készülékhez is, így alakítva ki otthoni rendszerünket.

Időjárás és páratartalom a lakásban

A kinti és benti levegő minősége, az időjárás, a páratartalom a lakásban, otthonunkban mind-mind mérhetők okoseszközökkel és különféle szenzorokkal. Tehát számos érzékelő, okosmegoldás segíthet abban, hogy otthonunk páratartalmát, hőmérsékletét optimalizáljuk. A kulcs az intelligens meteorológiai állomás és az ahhoz kapcsolódó egyéb adatmérő okoseszközök, így időjárás-előrejelzésről, a szélerősségről és a csapadékról is kaphatunk tájékoztatást. Az intelligens meteorológiai állomás képes arra, hogy folyamatosan monitorozza, a beltéri és a külső hőmérsékletet, sőt a levegő minőségét, a CO2-koncentrációt is. Láthatjuk, hogy komplex és rendkívül informatív adatok nyerhetők ki, ha jól használjuk okoseszközeinket. Az automatizációnak köszönhetően pedig akár távollétünkben is szabályozhatjuk mindezt!