Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a legrand.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
Bővebben
Elfogadom
Nem fogadom el

Tavaszi ablaknyitás

2024-03-25 10:00:00

Ablaknyitás, szellőztetés, nyílászárók az okosotthonban
Tavaszi ablaknyitás

Melegszik a hőmérséklet, egyre többet süt a nap – ezek mind egyértelmű jelei a tavasz közeledtének. Ilyenkor már jobban szeretünk szellőztetni, beengedni a friss levegőt otthonunkba. Az utóbbi években életünk mindennapjaivá váltak az okos eszközök és a modern technológiai megoldások. Nem meglepő hát, hogy az “okosítás” elérte a nyílászárók piacát is, fokozott komfortot és biztonságot nyújtva ezzel. Sőt, ezt az automatizmust kiegészíthetjük, nyitásérzékelőkkel levegőminőség szabályozókkal, levegőszűrőkkel is. Szóval komolyabb rendszereket, egymásra reagáló és egymást mérő eszközöket kapcsolhatunk össze, amelyek segítségével jóval hatékonyabban és takarékosabban működtethetjük okosotthonunkat. Lássuk mi mivel függ össze és miért jó, ha ily módon készülünk a tavaszra (de akár bármelyik évszakra is)!

Nyílászárók az okosotthonban

Magyarországon még sokaknak kissé „misztikus” az okosotthon rendszer működése, előnyei sokféle funkcióra terjednek ki. Valószínűleg erre kevesen gondolnak, de az ablakok piacán is megjelentek az okos változatok. A nyílászárók egyáltalán nem elhanyagolható elemei otthonainknak, hiszen a falakkal együtt képezik az épület vázát és a tetővel azonos módon egyben fő védelmi vonalak is. A ma még hazánkban viszonylag gyerekcipőben járó okosotthon piacon azonban már megjelentek olyan intelligens eszközök, amelyek nem csupán kényelmi, de funkcionális megoldásokat is kínálnak. A tetőtéri ablakok például a legtöbb esetben kényelmetlen, szinte elérhetetlen magasságban vannak: ezekhez a nyílászárókhoz nehéz hozzáférni. Arról nem beszélve, hogy ebben az esetben a szúnyogháló vagy redőny felhelyezése is nehézkes, ha tetőtéri ablakokról van szó.

Ezért különösen a magasan beépített tetőablakok esetén lehet fontos a programozhatóság, ám bármilyen más típusú nyílászáró esetén is sok előnnyel járhat a messziről történő irányíthatóság, azaz a távvezérlés. Az ilyen intelligens megoldásokat úgy kell elképzelni, hogy a nyílászáró vasalatán elhelyezett nyitásérzékelők és hálózati eszközök képesek az okos eszközökkel – mint a smart home rendszerek – kommunikálni, vagy applikáció segítségével telefonról vagy táblagépről is vezérelhetők. Az intelligens, szenzorokkal ellátott nyílászáró megoldások pedig képesek önállóan reagálni a bejutó fényre, szabályozni a helyiség hőmérsékletét az összekapcsolt klímarendszerrel, emellett pedig növelni az otthon biztonságát is.

Automatizálás a kényelem és a biztonság jegyében

Az ablakokon elhelyezett nyitásérzékelők segítségével az okosotthon érzékeli, ha nyitva felejtettük az ablakot és figyelmeztet minket, a lehetséges veszélyre. Sőt bizonyos kialakítású ablakokra felszerelhetünk motoros ablaknyitókat is, melyek segítségével a rendszer képes önállóan nyitni, zárni az ablakokat és számos dolgot tud majd otthonunk önállóan megoldani, mint például:

  • automatikus szellőztetés

  • hőmérséklet szabályozás a kinti levegő függvényében

  • páratartalom mérése, szabályozása

  • nyitva felejtett ablak becsukása, amennyiben bekapcsoljuk a klímát

Energia-hatékonyság és költség-megtakarítás

Az okosotthonok egyre népszerűbbé válásával a hőszabályozás is egyre inkább elterjedt, népszerű lesz az elkövetkezendő években. Az is elképzelhető, hogy a manuális verziót nem is olyan sokára felváltják a távvezérelhető, többzónás hőszabályzó megoldások. Természetesen, aki komolyabb okosotthon rendszerbe tervez beruházni, annak tudnia kell, hogy azért ez a befektetés nem rögtön térül meg, hosszabb távon viszont egyértelmű lesz a költségmegtakarítás egy sokkal magasabb kényelmi szint mellett. 

A tavasz közeledtével persze több okos megoldás beszerzését is érdemes megfontolni. Ez még nyilván nem jelenti azt, hogy mindent automatizálni szeretnénk, vagy kellene. De talán ez lehet egy lépés afelé, hogy környezetbarát, takarékos módon működtessük otthonunkat és annak különféle alrendszereit. Kényelmi és hosszútávú igényeink, céljaink alapján érdemes befektetni ezekbe az eszközökbe, esetleg bővíteni, tovább gondolni a számunkra hasznos funkciókat. Amennyiben pozitív a benyomásunk, elgondolkodhatunk azon, hogy komplett okos rendszerek kiépítését tűzzük ki célul lakásunkban, vagy házunkban. 

Sokat számít, ha alaposan körbejárjuk a témát, a szakembereken kívül kérdezzük meg barátainkat és ismerőseinket is, akiknek vannak okosotthon eszközeik, vagy akár részben automatizált már az otthonuk. Ebben az esetben sokat számít a tapasztalat, az élmény és persze a kezelhetőség is. Ha már van kellő információnk, akkor a tavasz lehet egy új kezdet az okosotthon kiépítéséhez!