2024-12-05 14:40:00
2024-12-05 14:40:00
A megfelelő páratartalom otthonunkban fontos szerepet játszik minden évszakban, de télen talán jóval inkább kiemelt a jelentősége. A rosszul szigetelt lakások, házak gyakori problémája a páratartalom kérdése. Természetesen otthonunk nedvességtartalma attól is függ, hogy milyen tevékenységeket, milyen gyakran végzünk otthon. Például, a teregetés, a szárítógép használata, otthoni edzés, szellőztetés etc. mind-mind befolyásolják a pára mennyiséget lakótereinkben. Persze ez is egy több tényezőn alapuló összetett kérdés! Most arra keressük a válaszokat, hogyan érjük el az ideális páratartalmat otthonunkban és milyen okoseszközök segíthetnek ebben.
A páratartalom szintje komoly szerepet játszik otthonunk belső klímájának kialakításában. Az ideális páratartalom megteremtése – mint oly sokszor minden más az életünkben – a helyes egyensúlyon múlik. A páratartalom egyszerűen fogalmazva a levegőben mért víz mennyiségét jelenti. Képzeljük el a levegőt, mint egy óriási szivacsot, ez a szivacs olykor sok, olykor pedig kevesebb vizet tud megtartani. Amikor relatív páratartalomról beszélünk, akkor tulajdonképpen azt hasonlítjuk össze, hogy milyen nedves a szivacs, azzal, hogy mennyi nedvességet tudna maximálisan magába szívni.
Az időjárás jelentésben mindig relatív páratartalomról beszélnek és ha otthoni páratartalom mérőt használunk, az a készülék is relatív páratartalmat mér. A relatív páratartalom mértékét mindig százalékban adjuk meg.
Az ideális páratartalom lakásunkban 40% és 60% között mozog. Ez az intervallum az, amelyben jól érezzük magunkat, nem tapasztalunk semmilyen egészségügyi problémát és egyéb kellemetlenségeket. A 30% és a 40% közötti mérték még szintén jól tolerálható, de akik érzékenyebbek a páratartalom mennyiségére, azoknál már okozhat némi diszkomfortot.
Kevesebb, mint 30%-os páratartalom esetén száraz a levegő, amely száraz bőrt, kiszáradt nyálkahártyákat, szemszárazságot és légzőszervi irritációt okozhat.
Az ideális mennyiség 40% és 60% között mozog. Ez a páraszint a legjobb, kényelmes, komfortos mennyiség, amely csökkenti a légúti megbetegedések kockázatát és emellett kevés eséllyel alakulhat ki penész és a poratkák megjelenésének esélye is igen kevés.
A 60%-ot meghaladó páratartalom egyértelműen kedvez a penész és a poratkák elterjedésének, amely persze sok-sok egészségügyi és egyéb problémát okozhat.
Ugyanakkor azt is fontos megértenünk, hogy az ideálisnak mondott páratartalom egy általános ajánlás, mert sok minden függ egyéni preferenciáinktól, az egyedi, speciális körülményektől, vagy éppen egészségügyi állapotunktól. Mindez megváltoztathatja ezt a tartományt. A pillanatnyi külső hőmérséklet miatt is változhat ez a tartomány rövid távon, de ez persze nem jár semmilyen egészségügyi kockázattal.
Az otthonunkban létrejövő nyirkos környezetet számos tényező okozhatja. Ilyen tényező lehet például az otthonunkban végzett tevékenységek összessége: zuhanyzás, főzés, mosás, ruhaszárítás. Még a légzésünk is hozzájárul a nedvesség kialakulásához. Egy átlagos, négyfős család több, mint 10 liter vizet „bocsát ki” saját lakótereibe. Ha pedig nincs szellőzés, vagy nem megfelelő a levegő áramlása otthonunkban ez valóban okozhat problémákat. Ezért is fontos a gyakori szellőztetés mellett az is, hogy ellenőrizzük otthonunk szigetelését és az egyes helyiségekben lévő páratartalmat. Ezen kívül jó pár eszköz segíthet minket abban, hogy ideális páratartalmat alakítsunk ki lakásunkban. Ilyen a páraelszívó berendezés, vagy a különféle páratartalmat mérő szenzorok.
A páratartalom szenzorok mérik lakásunkban található pára mennyiségét. Ezek többnyire kisméretű, digitális eszközök, amelyek segítenek otthonunk helyiségeiben megállapítani az aktuális páratartalmat, így az ideális mennyiségtől való eltérést is. A mért adatok segítségével meg tudjuk határozni, hogy milyen eszközök és tevékenységek kellenek ahhoz, hogy ideális páramennyiség legyen otthonunkban.
Azokban az otthonokban, ahol a penész kialakulása problémát okozhat, a páratartalom érzékelők felhívják a figyelmet arra, hogy megemelkedett a pára mennyisége, így például az okosotthonunkba integrált páraelszívót akár automatikusan is működésbe hozhatják.
Különösen hasznos eszközök azok számára, aki bármilyen légúti, allergiás megbetegedésben szenvednek, hiszen azonnal értesülhetnek a páratartalom változásáról otthonukban. Akiknél gyakran előfordul szinuszitisz (orrmelléküreg-gyulladás), azoknak azért jó, mert a páratartalom csökkenése súlyosbíthatja a tüneteket. Az asztmások, asztmára hajlamosak pedig figyelhetik, hogy ne legyen túl magas a páratartalom otthonukban.
Amennyiben már komplexebb módon (szellőztetés, ablaknyitás, napi tevékenységek függvényében) szeretnénk meghatározni lakásunk páratartalmát és kialakítani egy hosszútávú stratégiát, akkor is nagyon hasznos, ha beszerzünk egy páratartalom mérőt. Segítségével ugyanis tesztelhetjük, illetve finomíthatunk a már beállított paramétereken.
Az okosotthon technológia rohamos fejlődésével a páratartalom szenzorok, mérők, már okostelefonról is működtethetők, azáltal távolról is kapjuk a beérkezett adatokat. Ennek következtében szintén távolról szabályozhatjuk a páratartalmat lakásunkban. Könnyedén összeköthetők a páraelszívókkal és otthonunk intelligens megoldásaival.