2024-12-04 10:00:00
2024-12-04 10:00:00
Elektromos és okosotthon eszközeink az automatizálás révén kényelmet hoznak otthonunkba és gyakran igen minimális gondoskodást, karbantartást igényelnek. Azonban arra sem árt gondolnunk, hogy a téli időszak beköszöntével – főleg, ha jelentősen fagypont alá süllyed a hőmérséklet – miként viselkednek majd. Ugyanis az extrém hideg hatással lehet működésükre és erre már vásárláskor is jó, ha odafigyelünk! Sokszor a tapasztalt okosotthon-használók zöme sem veszi figyelembe egy-egy ilyen eszköz beszerzésekor, hogy mi történhet akkor, ha zordabbá válik az időjárás.
Mi történik okoseszközeinkkel fagypont alatt? Mire figyeljünk, ha beköszönt a hideg időjárás? Cikkünkben most ezt a kérdést járjuk körbe.
Felmerülhet a kérdés, hogy mely okoseszközeink vannak leginkább veszélyben, ha fagypont alá megy a hőmérséklet? Természetesen a kültéri eszközök azok, amelyekre fokozottan oda kell figyelni: kaputelefon rendszerek, külső kamerák, külső világítás.
A külső környezet változásai ezeket a berendezéseket érintik a legjobban, ezért az a legjobb, ha ellenőrizzük, hogy az eszköz, amit szeretnénk beszerezni ellenáll-e az extrémebb melegnek és hidegnek. Sajnos az IP védettség ebből a szempontból nem mindig mérvadó, hiszen többnyire víz és por állóságot mutatnak az IP adatok. Valószínűleg minőségi terméket vásárolunk, amennyiben a termékleírásban találunk arra vonatkozó adatot, hogy az eszköz milyen hőmérséklet skálán működőképes. Ha nem találunk erről információt, az már komoly gyanakvásra adhat okot! A legjobb, ha ilyenkor felkeressük a vevőszolgálatot és náluk érdeklődünk a pontos termékleírással kapcsolatban.
A kültéri okoseszközökben található elektronika és alkatrészek nagy valószínűséggel ellenállnak a mínuszoknak, de csupán bizonyos mértékig. A kültéri berendezéseket tesztelő szakemberek olyan eszközzel is találkoztak, amely -5 fok alatt már nem funkcionált. Viszont nem kell elkeseredni, ha otthonunkban ugyanezt tapasztaljuk, ugyanis, amint megemelkedik a hőmérséklet az eszköz ismét működőképes lesz és újra csatlakozik a hálózathoz. Az persze előfordulhat, hogy újra kell indítanunk és ismét csatlakoztatnunk kell a Wi-Fi-hez.
Amit még tehetünk a nagy hidegben, hogy vezetékes megoldásokat használunk elemes megoldások helyett. Az extrém hideg rendkívül rosszat tesz az újratölthető elemeknek, akkumulátoroknak, főleg a lithium-ion celláknak. Az igazán hideg időjárásban az elemek nehezen tartják az elvárt töltöttségi szintet, sőt összehangolt működésüket szinte lehetetlenné teszi a fagy. Mivel az időjárást (még) nem tudjuk befolyásolni, azért néhány dologgal segíthetünk, ez lehet például a vezetékes megoldások preferálása. Ez főleg akkor lehet szempont, ha valóban olyan régióban élünk, ahol tartósan és jóval fagypont alatt van a hőmérséklet télen.
Ha mégis befagy a kültéri kamera, a kinti okosvilágítás, vagy bármilyen okoseszközünk, akkor van pár megoldás erre a problémára is.
Először is várhatunk, amíg megemelkedik a hőmérséklet és visszatér a normál működés. Hiszen az eszközök többsége ismét funkcionál, amint enyhébb lesz a kinti idő. Viszont felgyorsíthatjuk ezt a folyamatot több megoldással is:
Az elemek, akkumulátorok és egyéb tartozékok felmelegedése segít a funkciók visszatérésében. Ha nem szeretnénk az egész készüléket bevinni, elég, ha az elemeket, akkumulátorokat visszük csak be. Amennyiben nem túl macerás, akkor az egész készüléket leszerelhetjük és hagyhatjuk a melegben egy darabig, ettől függetlenül vegyük ki az elemeket is, mert ettől nagy eséllyel hatékonyabban térnek vissza a szokásos működésbe.
Megoldás lehet, ha az okoseszközhöz tartozó elemeket, akkumulátort teljesen feltöltjük, méghozzá manuálisan. Ez sokat segíthet, főleg abban az esetben, ha a rendszerünk alapesetben napelemeket használ az újratöltésre.
Az extrém hideg nem kívánt hatásai miatt felmerülhet bennünk a kérdés, hogy megoldás lehet-e, ha féltett eszközeinket szigeteljük? A tapasztalatok azt mutatják, hogy az okoseszközök „becsomagolása” bármilyen speciális szigetelő anyagba megakadályozhatja, de legalábbis lassítja a hideg túl gyors eljutását a berendezésig. A hideg lassabb bejutásával némi időt nyerhetünk, viszont mindenképpen figyeljünk arra, hogy a szigetelést megfelelően és pontosan helyezzük az eszközre!
Ahogy az időjárás változása, az eszközök leállása se érjen minket váratlanul! Készüljünk fel a fagyosabb időkre, védjük eszközeinket és tegyük meg a szükséges lépéseket azért, hogy okosotthonunk kívül-belül jól működjön!